Opłata targowa w różnych wariantach

Rada gminy nie może ustalić stawek opłaty targowej jedynie dla wybranych form sprzedaży, np. prowadzonej z samochodu czy straganu.

Publikacja: 19.09.2015 19:36

Opłata targowa w różnych wariantach

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko

Rada gminy Kaźmierz podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłaty targowej. Postanowiła w niej, że stawka tej opłaty wynosi: w przypadku sprzedaży ze straganu – 20 zł dziennie; w przypadku sprzedaży obwoźnej z użyciem samochodu – 20 zł dziennie.

Nieważność tej uchwały stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Uznała, że uchwała w tym brzmieniu zawęża pobór opłaty targowej jedynie do dwóch form sprzedaży: ze straganu oraz z samochodu. W ocenie RIO takie zawężenie pobierania opłaty targowej tylko do dwóch form sprzedaży stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z przepisu tego bowiem wynika, że opłata targowa ma charakter powszechny i pobierana jest od czynności sprzedaży, bez względu na formę dokonywania sprzedaży albo rodzaj sprzedawanego artykułu. Brak określenia w uchwale stawek opłaty targowej dla pozostałych form sprzedaży (np. z ręki czy z kosza) uniemożliwia przekształcenie się wynikającego z ustawy obowiązku uiszczania opłaty targowej w zobowiązanie konkretnych podmiotów – podkreśla poznańska izba w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr