Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.10.2015 10:06 Publikacja: 20.10.2015 10:06
Gmina, której KIO kazała zmienić specyfikację istotnych warunków zamówienia ( po odwołaniu jednego z wykonawców) starała się dowieść, że sama nie powinna ponosić całych kosztów postępowania odwoławczego. W tej sprawie chodziło o 13,5 tys. zł. Złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekonywała bowiem, że wyrok Izby uwzględnił odwołanie uczestnika postępowania o udzielenie zamówienia tylko w części. Podkreślała, że zgodnie z art. 192 ust. 10 Prawa zamówień publicznych strony ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku. Sąd Okręgowy w Gdańsku nie uwzględnił jednak tych argumentów gminy. Podkreślił, że zwrot „stosownie do jego wyniku" nie nakazuje stosowania odpowiednio w tej mierze przepisów kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej kosztów procesu, w tym art. 100 kpc wyrażającego zasadę stosunkowego rozdzielenia kosztów. „Brak jest podstawy, aby przez analogię stosować, co do przyznania kosztów, zasady, jakie obowiązują w postępowaniu sądowym. Stosowanie prawa przez analogię może wchodzić w rachubę tylko wtedy, gdy w danej dziedzinie prawa brak autonomicznej regulacji prawnej" – wskazał SO w Gdańsku w uzasadnieniu do orzeczenia. W przypadku postępowania przed KIO – takie odrębne regulacje są. Zgodnie bowiem z ust. 2 pkt. 1 par. 5 rozporządzenia z 15 marca 2010 roku w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania w przypadku uwzględnienia odwołania przez Izbę ta zasądza koszty od zamawiającego na rzecz odwołującego. Przepis nie wskazuje, w jakim zakresie ma być uwzględnione odwołanie.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Zrzucanie niebezpiecznych przedmiotów na balkon mieszkającego niżej sąsiada, zaowocowało eskalacją długotrwałego konfliktu. Sprawa o sąsiedzkie zniesławienie zakończyła się w sądzie.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
W celu zapewnienia minimum ochrony każdemu ze współuprawnionych z udziału, w sytuacji konfliktu między nimi i braku wskazania wspólnego przedstawiciela, każdy ze współuprawnionych powinien mieć możliwość zaskarżenia uchwały, która godzi w jego interesy i jest sprzeczna z umową spółki, dobrymi obyczajami bądź z ustawą.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas