Kiedy sprawę można załatwić milcząco

Z wprowadzonej do procedury administracyjnej od 1 czerwca możliwości milczącego załatwienia sprawy można skorzystać tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi. Takie zakończenie postępowania oznacza uwzględnienie w całości żądania strony.

Publikacja: 08.08.2017 05:00

Kiedy sprawę można załatwić milcząco

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Wójt przewlekle prowadzi postępowanie dotyczące zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych. Czy przewlekłość może doprowadzić do załatwienia tej sprawy milcząco, zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy?

Nie. Po zmianach wprowadzonych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja) w razie bezczynności organu (czyli niezałatwienia sprawy w terminie) bądź przewlekłości (gdy postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy), strona może wnieść ponaglenie. Przed wprowadzeniem tego środka, w takich przypadkach stronie służyło zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie było takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). Nowelizacja weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed tym dniem ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się jednak przepisy k.p.a. w dotychczasowym brzmieniu (z wyjątkiem nowych przepisów o mediacji, z których można korzystać także w postępowaniach wszczętych przed 1 czerwca). Ponaglenie wnosi się:

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo