Wadium nie można wpłacać w gotówce

Zamawiający nie może pozwolić na to, aby wykonawcy startujący w przetargu wpłacali wadium gotówką. W grę chodzi jedynie przelew.

Publikacja: 26.02.2008 08:27

Tak wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 15 lutego 2008 r. (KIO/UZP 79/08 i 81/08).

W przetargu na prace leśne dwóch wykonawców zakwestionowało wybór najkorzystniejszej oferty. Zarzuty dotyczyły formy wniesienia wadium. Zwycięska spółka wpłaciła gotówkę w banku obsługującym zamawiającego. Ponieważ nie był to przelew, tylko wpłata gotówkowa, wpłacający nie zapłacił prowizji. Została ona pobrana przez bank z konta nadleśnictwa.Skład orzekający przyznał rację odwołującym się firmom, że prawo zamówień publicznych nie pozwala wnosić wadium w formie gotówki. Winą za zaistniałą sytuację obciążył jednak nie spółkę, ale zamawiającego. To on, zdaniem Izby, nieprawidłowo sformułował postanowienia specyfikacji, umożliwiając wpłatę gotówki.

W specyfikacji znalazł się zapis, że „wadium w formie pieniężnej należy wpłacić na rachunek bankowy zamawiającego w banku…”. Skład orzekający zinterpretował go jako przyzwolenie na wpłatę gotówki.

– Prawo bankowe w art. 63 ust. 2 i 3 wskazuje, że rozliczenia gotówkowe przeprowadza się m.in. poprzez wpłatę gotówki na rachunek wierzyciela, a rozliczenia bezgotówkowe przeprowadza się m.in. poprzez polecenie przelewu. Tym samym wpłata gotówkowa i przelew zostały wyraźnie rozróżnione i zaliczone do innych rodzajów rozliczeń – uzasadnił wyrok przewodniczący Grzegorz Mazurek. Podkreślił, że zgodnie z art. 45 ust. 7 prawa zamówień publicznych wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem.

Izba zdecydowała, że błąd zamawiającego oznacza konieczność unieważnienia całego przetargu, gdyż miał wpływ na wynik postępowania.

– Gdyby zamawiający dokonał prawidłowego pouczenia dotyczącego wadium w specyfikacji, wykonawców składających wadium w formie wpłaty gotówkowej należałoby, co do zasady, wykluczyć – zaznaczył przewodniczący.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem