Spółki gminne są uprzywilejowane

Gmina może zlecić zadania publiczne własnej spółce bez przetargu. Nie może jednak wówczas zawierać z nią umowy

Publikacja: 26.02.2008 09:08

Do niedawna wygrywałem w przetargach zlecenia na zarządzanie zielenią w gminie. Od pewnego czasu jednak gmina w ogóle nie ogłasza przetargów, tylko zleca te prace własnej spółce poza procedurami zamówieniowymi. Czy ma do tego prawo?

– pyta czytelnik DF.

Problem jest skomplikowany. Spółki gminne powinny się ubiegać o zamówienia publiczne na tych samych zasadach co firmy prywatne. W ściśle określonych sytuacjach samorządy mają jednak prawo przekazywać im zadania publiczne bez stosowania prawa zamówień (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 2005 r.; II GSK 105/05).

W wyroku tym sąd uznał, że nie zawsze samorząd musi zawierać umowę na konkretne zadania z własną spółką. Jeśli zaś nie zachodzi konieczność zawarcia umowy, to nie można mówić o zamówieniu publicznym. Podstawą do zlecenia zadań może bowiem być uchwała organu gminy powołująca do życia tę jednostkę (spółkę) i określająca przedmiot jej działania. Jeśli przewidziano w niej zadania, których dotyczyć ma zamówienie, to gmina może je zlecić bez zawierania umowy, a więc również bez konieczności stosowania przepisów o zamówieniach. Gmina musi jednak wówczas przekazywać pieniądze swej spółce w inny sposób niż na podstawie umowy (np. poprzez dokapitalizowanie).

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości również dopuszcza zlecanie zadań przez samorządy własnym spółkom bez konieczności stosowania procedur przetargowych. W wyroku z 11 maja 2006 r. (C-340/04) ETS uznał, że w pewnych sytuacjach samorząd może udzielić zamówienia własnej spółce bez stosowania unijnych dyrektyw dotyczących przetargów. Są jednak dwa warunki. Po pierwsze – gmina musi mieć pełną kontrolę nad spółką, po drugie – spółka ta musi wykonywać zadania przede wszystkim na rzecz gminy.

Właśnie trwają prace nad nowelizacją prawa zamówień publicznych. Rząd zamierza wprowadzić przepis, który wprost umożliwi zlecanie zadań przez samorządy swym spółkom bez konieczności stosowania ustawy.

Podstawa prawna:

- art. 2 pkt 13 prawa zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 223, poz. 1655),

- art. 9 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),

- art. 2 ustawy o gospodarce komunalnej (DzU z 1997 r. nr 9, poz. 43 ze zm.).

Do niedawna wygrywałem w przetargach zlecenia na zarządzanie zielenią w gminie. Od pewnego czasu jednak gmina w ogóle nie ogłasza przetargów, tylko zleca te prace własnej spółce poza procedurami zamówieniowymi. Czy ma do tego prawo?

– pyta czytelnik DF.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku