Przepisy mówią o tym, że o zamówienie publiczne mogą się ubiegać wykonawcy spełniający określone warunki. Jednym z nich jest „dysponowanie” potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia. Dysponować osobą można na wiele sposobów, niekoniecznie na podstawie umowy o pracę. W grę wchodzi chociażby wskazana przez czytelnika umowa-zlecenie.

Skoro nie można wymagać zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, to tym bardziej niedozwolony jest warunek, w myśl którego określona liczba pracowników musi być zatrudniona na pełny etat. Przecież można sobie wyobrazić sytuację, że pracodawca zatrudnia 30 pracowników na pół etatu, a więc bez trudu będzie w stanie wykonać zamówienie w systemie zmianowym.

Zamawiający ma prawo natomiast żądać informacji na temat przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników, jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane i usługi, oraz wykazu osób. Nie oznacza to jednak, że może czynić warunek z zatrudniania określonej liczby pracowników.

Podstawa prawna: art. 22 ust 1 pkt 2 prawa zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 223, poz. 1655) oraz § 1 ust. 2 pkt 4 i 5 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (DzU z 2006 r., nr 87, poz. 605)