W przetargu nieograniczonym specyfikacja istotnych warunków zamówienia (siwz) musi być zawsze opublikowana na stronie internetowej. Adres tej strony jest ujawniany w ogłoszeniu o zamówieniu. W dniu ukazania się ogłoszenia musi się także pojawić w sieci siwz. Chodzi przy tym o całą specyfikację. Tymczasem w przetargach na roboty budowlane niektórzy zamawiający wciąż publikują jedynie jej część, a dokumentację projektową udostępniają jedynie w swojej siedzibie. To niezgodne z prawem, co niejednokrotnie podkreślano w orzecznictwie (np. [b]postanowienie z 25 stycznia 2007 r., UZP/ZO/0-61/07[/b]).
[srodtytul]Można wziąć na piśmie[/srodtytul]
Przedsiębiorcy mogą ściągnąć siwz z Internetu całkowicie za darmo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zażądali jej od zamawiającego na piśmie. Tyle że wtedy muszą się liczyć z kosztami.
[b]Uwaga! Opłata może obejmować jedynie koszty druku specyfikacji i jej przekazania (np. przesłania).[/b]
Specyfikację na piśmie przekazuje się w terminie pięciu dni od otrzymania wniosku wykonawcy. W małych przetargach na dostawy i usługi, w których termin składania ofert może wynosić zaledwie siedem dni od ukazania się ogłoszenia, firmy mogą zwyczajnie nie zdążyć przygotować oferty. Dlatego dużo lepiej pobrać siwz z Internetu.