Wkład unijny do programu operacyjnego województwa mazowieckiego wynosi 7,278 mld zł. To ponad 11 proc. środków przyznanych województwom na programy regionalne. Duży budżet to duża liczba wniosków o dotacje. – Największą falę mamy już za sobą – mówi jednak Mariusz Frankowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Dodaje, że obecne zadania to sprawna obsługa realizowanych inwestycji, w tym szybka weryfikacja wniosków o płatność.
To ważne, bo jak przypomina Danuta Jabłońska, prezes Grupy Doradczej BDKM, region ciągle znajduje się na ostatnim miejscu wśród województw, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z programów regionalnych. – Warto jednak zauważyć naprawdę duży postęp w realizacji programu w ostatnich miesiącach – podkreśla Jabłońska.
Mazowsze charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem infrastrukturalnym, gospodarczym i społecznym. Dlatego budżet największego programu regionalnego skierowano na wyrównywanie dysproporcji rozwojowych regionu. Najwięcej przeznaczono na regionalny system transportowy oraz rozwój potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu. Wydatki na transport pochłoną 538,4 mln euro (29 proc. budżetu programu), z czego szczególnie dużo trafi na kolej. Jeden z projektów kluczowych to „Modernizacja elektrycznych zespołów trakcyjnych”. Inne to rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 637 relacji Warszawa – Węgrów i przebudowa ul. Modlińskiej w Warszawie.
[wyimek]542 mln zł wydatków brakuje Mazowszu, aby uzyskać środki z Krajowej Rezerwy Wykonania[/wyimek]
Na rozwój innowacji i przedsiębiorczości przeznaczono 430,4 mln euro (24 proc.). Trzeci kluczowy obszar to wspieranie projektów z zakresu e-administracji budową infrastruktury dostępowej do Internetu i informatyzacją małych i średnich przedsiębiorstw. Na przyspieszenie e-rozwoju województwa przeznaczono 205,1 mln euro (11 proc.), z czego część pochłonie projekt „Internet dla Mazowsza”, czyli budowa pasywnych sieci szerokopasmowych w miejscach, gdzie brakuje infrastruktury teleinformatycznej. Realizacja inwestycji zapewni budowę sieci światłowodowej i punktów dystrybucyjnych, tak aby nawet najdalsze miejscowości, w których mieszkają potencjalni odbiorcy, znajdowały się w zasięgu technologii ADSL. W obszarach, na których nie zostanie rozbudowana sieć światłowodowa z powodu nieopłacalności ekonomicznej, zostanie zastosowana technologia bezprzewodowa.