Budżet podlaskiego programu regionalnego należy do jednych z najmniejszych w kraju. Region szybko zaczął wdrażanie funduszy strukturalnych z aktualnej perspektywy finansowej i do końca 2009 roku utrzymywał poziom zawartych umów powyżej średniej dla wszystkich 16 programów operacyjnych.
W tym roku wartość umów zaczęła jednak przyrastać w wolniejszym tempie i w ostatnich ośmiu miesiącach wskaźnik ten kształtuje się nieco poniżej średniego rezultatu. Na koniec sierpnia wartość dofinansowania z części unijnej, według podpisanych umów, wyniosła 51,4 proc. Taki wynik lokuje Podlasie na dziewiątym miejscu w rankingu województw najszybciej zawierających umowy.
Jeśli chodzi o poziom wydatków we wnioskach o płatność złożonych przez beneficjentów, to wynik województwa podlaskiego kształtował się blisko średniego rezultatu dla wszystkich programów operacyjnych. Od grudnia 2009 roku wydatki zaczęły gwałtownie wzrastać i stale przekraczają średnią (odwrotnie niż w przypadku zawierania kontraktów). Widać wyraźnie, że wydatki stały się ważnym priorytetem regionu w 2010 roku. Obecnie ich wartość wynosi ponad 20 proc. budżetu, co daje Podlasiu wysokie miejsce w rankingu województw najszybciej wydających unijne fundusze.
Region sięgnął już po dodatkowe środki z krajowej rezerwy wykonania. Podlasie dołączyło do grona liderów wśród regionów pod względem wydawania funduszy unijnych w ramach programów regionalnych.
[wyimek]558 mln zł z unijnych funduszy wypłacono beneficjentom na Podlasiu[/wyimek]