Członek służby cywilnej może liczyć na mieszkanie lub pieniądze na jego wynajem, jeżeli zostanie przeniesiony do pracy w miejscowości oddalonej o co najmniej 30 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Mieszkanie to ma zapewnić odpowiedni standard wszystkim najbliższym członkom rodziny, którzy razem z urzędnikiem zdecydują się na przeprowadzkę. Dla jednej osoby lokal ma mieć powierzchnię od 25 do 40 mkw., a dla pięcioosobowej rodziny może mieć 80 mkw.
Jeśli urząd nie ma możliwości zapewnienia lokalu lub jeśli urzędnik go nie zaakceptuje, może otrzymać pieniądze, za które wynajmie lokal, który mu będzie odpowiadał. Kwota na wynajem zależy od liczby członków rodziny i miasta, w którym ma zamieszkać. Na wynajem mieszkania w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków czy Wrocław, stawki są wyższe. Pięcioosobowa rodzina otrzyma w nich 3087 zł, zaś w pozostałych miejscowościach ta sama rodzina będzie musiała znaleźć lokum za 2058 zł. Gdy koszt najmu lokalu przekracza kwotę, jaką przewiduje na ten cel rozporządzenie, różnicę musi pokrywać przeniesiony urzędnik.
Poza finansowaniem wynajmu mieszkania państwo pokrywa koszty przeprowadzki w obie strony, ale pod warunkiem, że zostaną udokumentowane rachunkami.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra środowiska z 24 lutego 2011 r. (DzU nr 52, poz. 269)