– To będzie najsłodsza flaga w Polsce – przekonuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. W poniedziałek przed siedzibą urzędu stanie siedmiometrowy mazurek polukrowany na biało i czerwono. W przygotowanie ciasta zaangażowało się pięć poznańskich cukierni. Do jego produkcji zużyto m.in. 200 kg cukru, 100 kg mąki i 80 kg białego maku.
– Poznań to jedyne polskie miasto uwiecznione w narodowym hymnie. A to zobowiązuje, by święto flagi obchodzić w wyjątkowy sposób – mówi Stube.
Inne miasta nie zostają w tyle. – Z okazji majowych świąt podświetlamy miejskie budynki białym i czerwonym światłem – zapowiada Maciej Biskupski, asystent prezydenta Katowic. Budynki podświetlą także Toruń i kilkanaście innych miast, które odpowiedziały na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego. – 2 maja przedstawiciele miasta, urzędu marszałkowskiego i miejscowego garnizonu będą też rozdawali mieszkańcom flagi. Otrzymają je tylko te osoby, które w swoją garderobę wkomponują biało-czerwone akcenty – mówi Sylwia Derengowska z toruńskiego ratusza.
W stolicy prócz obchodów organizowanych przez Dowództwo Garnizonu Warszawa już po raz czwarty odbędzie się "Spacer flagi". – Zachęcamy mieszkańców, by pokonali z nami trasę z pl. Zamkowego pod pomnik Kopernika. W tym roku wyjątkowo nie 2, lecz 3 maja – zaznacza Marcin Rembacz, prezes Fundacji Kto Ty Jesteś.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je w 2004 r. Data 2 maja nie odwołuje się do znaczącego wydarzenia z historii, bo za takie trudno uznać zatknięcie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na kolumnie Zwycięstwa w Berlinie (1945 r.). Święto flagi mają m.in. USA, Litwa i Ukraina.