Według ustawy o służbie cywilnej członkowi korpusu służby cywilnej nie wolno publicznie manifestować poglądów politycznych. Czy ten zakaz oznacza brak możliwości dyskusji o polityce? – pyta czytelnik.
Członek korpusu służby cywilnej (sc) nie może łączyć zatrudnienia w służbie cywilnej z mandatem radnego (art. 78 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, DzU nr 227, poz. 1505 ze zm., dalej ustawa). Określenie „członek korpusu sc" obejmuje:
- ?pracowników służby cywilnej – osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zgodnie z tą ustawą,
- ?urzędników służby cywilnej – osoby zatrudnione na podstawie mianowania.
Opierając się na słownikach języka polskiego („Uniwersalny Słownik Języka Polskiego" pod redakcją prof. Stanisława Dubisza), można stwierdzić, że „działanie publiczne" to takie, które ze względu na miejsce, okoliczności lub sposób może być postrzegane przez większą, bliżej nieokreśloną liczbę osób. „Manifestować" zaś oznacza „głosić przekonania, poglądy publicznie, w sposób zwracający uwagę". „Manifestacja publiczna" z kolei to „wyrażanie ich w sposób otwarty, często celem zwrócenia czyjejś uwagi lub wpłynięcia na kogoś" (słownik Języka Polskiego PWN).