Okręgowa izba radców prawnych musi wydać opinię ws. kolegi zatrudnionego w administracji rządowej

Samorząd zawodowy wskaże radcę prawnego, który zaopiniuje pracę kolegi zatrudnionego w administracji rządowej.

Publikacja: 29.09.2015 03:00

Okręgowa izba radców prawnych musi wydać opinię ws. kolegi zatrudnionego w administracji rządowej

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Zatrudniliśmy pracownika służby cywilnej na stanowisku radcy prawnego. Czy przeprowadzając ocenę jego pracy na podstawie ustawy o służbie cywilnej, musimy brać również pod uwagę wymogi określone w ustawie o radcach prawnych?

Tak. Wprawdzie radcowie prawni zatrudnieni w służbie cywilnej podlegają przepisom ustawy o służbie cywilnej, w tym obowiązkom z niej wynikającym, nie przestają jednak podlegać przepisom swojej ustawy pragmatycznej. A zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o radcach prawnych oceny pracy zawodowej radcy prawnego dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej po zasięgnięciu opinii radcy prawnego wskazanego przez radę okręgowej izby radców prawnych. Oznacza to, że zarówno przy przeprowadzaniu pierwszej oceny (której podlegają radcowie prawni zatrudnieni, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o służbie cywilnej, na podstawie umowy o pracę na czas określony 12 miesięcy), jak i przy przeprowadzaniu oceny okresowej (której podlegają radcowie prawni zatrudnieni, zgodnie z art. 35 ust. 2 usc, na czas nieokreślony) konieczny będzie kontakt przełożonego takiego pracownika z okręgową izbą radców prawnych, do której należy oceniany. Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 grudnia 2013 r. (II PK 213/13), uznając, że przepis art. 16 ust. 1 ustawy o radcach prawnych ma charakter normy szczególnej wobec przepisu regulującego dokonywanie oceny okresowej pracowników służby cywilnej. Dlatego zdaniem SN obowiązek zasięgania opinii radcy prawnego wskazanego przez radę okręgowej izby radców prawnych przy dokonywaniu oceny pracy zawodowej radcy prawnego w świetle jednoznacznego brzmienia wskazanego przepisu nie może budzić żadnych wątpliwości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo