Należy jeszcze zauważyć, że Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 2008 r., sygn. akt V CSK 569/07 zwrócił uwagę, że u.g.n. nakazuje aktualizowanie opłaty rocznej w stosunku do wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej. Jak ustalił sąd w przywołanym wyroku w razie zbiegu aktualizacji opłaty ze zmianą ustawowych stawek procentowych, najpierw należy wypowiedzieć nieaktualną stawkę, a dopiero potem dokonać aktualizacji samej opłaty.
Procedura odwoławcza
W celu zakwestionowania nowej opłaty rocznej wskazanej w wypowiedzeniu, użytkownik wieczysty powinien w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia wnieść wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO), właściwego ze względu na położenie nieruchomości, o uznanie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona lub uzasadniona w innej wysokości. Brak złożenia do SKO takiego wniosku powoduje, że w sytuacji gdy wypowiedzenie było skuteczne, ustalona zostaje nowa opłata roczna zaproponowana przez właściciela.
W szczególności użytkownik wieczysty może kwestionować skuteczność doręczenia wypowiedzenia, prawidłowe skonstruowanie wypowiedzenia (które powinno zawierać opisane powyżej elementy), jak również operat szacunkowy stanowiący podstawę aktualizacji. Do czasu rozpoznania wniosku przez SKO użytkownik wieczysty ponosi opłatę w starej wysokości.
Jeżeli SKO nie uzna odwołania za zasadne, użytkownik wieczysty może złożyć w ciągu 14 dni od takiego orzeczenia sprzeciw do sądu powszechnego za pośrednictwem SKO. W przypadku złożenia sprzeciwu, orzeczenie SKO przestaje obowiązywać, a sąd, rozpoznając sprawę aktualizacji od początku, określi nową wysokość opłaty rocznej kończąc tym samym postępowanie aktualizacyjne.
Zmiany wysokości opłaty rocznej w opisanym trybie nie dokonuje się, jeżeli nie upłynął jeszcze okres trzech lat od ostatniej aktualizacji oraz jeżeli wartość nieruchomości nie zmieniła się od ostatniej aktualizacji. Ponadto, jeżeli wartość nieruchomości na dzień aktualizacji opłaty rocznej byłaby niższa niż ustalona w drodze przetargu cena tej nieruchomości w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste, aktualizacji również nie dokonuje się. Natomiast w przypadku nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste na cele mieszkaniowe, aktualizacji obniżającej opłatę roczną nie dokonuje się okresie pięciu lat, licząc od dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste.