Wprowadzenie obowiązkowych trzyosobowych składów orzekających, np.: w sprawach przekraczających unijne progi, stałych ekspertów technicznych i ekonomicznych, a także stanowisk pomocniczych postulują autorzy raportu o Funkcjonowaniu środków ochrony prawnej w UE. Zalecają też ustanowienie jednego sądu do rozpatrywania odwołań od orzeczeń KIO.
Zdaniem autorów warto też wydłużyć terminy na złożenie odwołania, obniżyć opłaty za wpisy i środki ochrony prawnej oraz wprowadzić obowiązek przekazania stronom i uczestnikom pism procesowych przed rozprawą. Pojawia się też postulat przedłużenia zakazu zawarcia umowy do upływu terminu na wniesienie skargi oraz przyznania stronom możliwości wnioskowania o zabezpieczenie powództwa poprzez zakaz zawarcia umowy (KIO mogłaby go uchylić).
Wzmocnienie Izby
Raport przygotowało Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych na podstawie ankiet przeprowadzonych w kancelariach będących członkami stowarzyszenia, z 28 państw UE. Stowarzyszenie podkreśla, że wskazane postulaty poprawiłyby działanie prawa zamówień publicznych, a zwłaszcza . przewidywalność orzeczeń KIO.
Według danych Urzędu Zamówień Publicznych w zeszłym roku do KIO wpłynęło 2496 odwołań. To i tak mniej niż w rekordowym 2013 r. (wówczas było ich ponad 3000), ale znacznie więcej niż w innych krajach Wspólnoty – ok. 1000 w Czechach, Niemczech i Bułgarii, 1200 w Chorwacji i Hiszpanii. Taka duża liczba spraw powoduje, że KIO skupia się na szybkości postępowania, więc cierpi jakość.
– Większość wniosków i ustaleń zawartych w raporcie potwierdza wcześniejsze ustalenia Urzędu – mówi Małgorzata Stręciwilk, prezes UZP. – Przykładem jest kwestia wyznaczenia jednego sądu właściwego w sprawach skarg na orzeczenia KIO. W tej sprawie na początku tego roku wystąpiłam z wnioskiem i specjalnym raportem do Ministra Sprawiedliwości. Niektóre wnioski zawarte w raporcie wciąż jednak wymagają dyskusji i weryfikacji – dodaje.