Konkretnie chodzi o rozpatrzenie zażalenia sędzi na wcześniejszą decyzję (pierwszej instancji) o uchyleniu jej immunitetu.

W październiku 2020 r. Izba Dyscyplinarna SN nieprawomocnie uchyliła immunitet byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis Beacie Morawiec. Zdecydowała także o zawieszeniu jej w czynnościach służbowych oraz obniżeniu jej wynagrodzenia o 50 proc. W końcu października 2020 r. sędzia Morawiec poinformowała, że wraz z obrońcami złożyła zażalenie na tę decyzję. Zażalenia na jej korzyść złożyli jej obrońcy oraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Czytaj także:

Immunitet sędzi Beaty Morawiec – ostateczna decyzja odroczona

O uchylenie immunitetu sędzi wnioskowała prokuratura. Śledczy zamierzają postawić Morawiec zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej. Sędzia Morawiec nie zgadza się z tymi zarzutami.

Jeden z zarzutów ma dotyczyć zlecenia na przygotowanie analizy „Windykacja należności sądowych w aspekcie wydziału karnego". Zdaniem prokuratury Morawiec w 2013 r. miała wziąć za nią 5 tys. zł, a analizy nie przygotować. Sama sędzia powołuje się na opinię biegłego, że pracę nad tym opracowaniem rozpoczęła 12 lutego 2013 r., a zakończyła 14 marca 2013 r. Program, którego użył biegły, wskazał, ile razy plik został otwarty, kiedy i jakie zmiany zostały w nim wprowadzone. Ekspert stwierdził, że pracowała nad tym dokumentem dokładnie 20 godzin i 20 minut.

Pierwsza rozprawa odbyła się w lutym, ale sprawa została odroczona, ponieważ obrońcy sędzi dzień przed rozprawą złożyli kilka wniosków – o wyłączenie pojedynczych sędziów ze składu lub kilku sędziów Izby Dyscyplinarnej.

Izba Dyscyplinarna nie uwzględniła jednak tych wniosków, a skład sędziowski nie zmienił się. Podobny wniosek trafił też do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która pozostawiła go jednak bez rozpoznania.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, posiedzenie ma zostać wznowione w poniedziałek o godz. 9 i będzie rozpatrywane przez niezmieniony skład Izby Dyscyplinarnej.

W marcu Sąd Apelacyjny w Krakowie w uznał, że Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu i nie zawiesiła skutecznie sędzi Beaty Morawiec.