Dariusz Zawistowski: Nowi sędziowie nie powinni orzekać

Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej SN, wzywa sędziów powołanych przez obecną KRS do wstrzymania się od orzekania do czasu wdrożenia ostatniego wyroku TSUE przez Sąd Najwyższy.

Aktualizacja: 27.11.2019 16:34 Publikacja: 27.11.2019 16:22

Dariusz Zawistowski

Dariusz Zawistowski

Foto: tv.rp.pl

Aż się to nie stanie, prezes Zawistowski zapowiedział, że nie będzie wyznaczał w swej izbie składów z nowymi sędziami, czyli wybranymi według nowych zasad.

„Treść wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. wskazuje m.in. na prawdopodobieństwo, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem obecnie niezależnym, nie może zatem wykonywać powierzonego jej w konstytucji zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów" – pisze prezes Zawistowski.

Jej działania mogą więc spowodować poważne, negatywne skutki dotyczące prawa orzekania osób wskazanych do powołania na stanowiska sędziowskie, godząc w moc oraz stabilność orzeczeń wydanych z ich udziałem. Stanowi to poważne zagrożenie dla porządku prawnego, a przede wszystkim dla ochrony praw uczestników postępowań sądowych oraz powagi wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: Każdy w wyroku TSUE widzi to, co chce zobaczyć

W związku z tym zdecydowałem, że do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczeń w sprawach, w których Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedstawiono pytania prejudycjalne, w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego nie będą wyznaczane składy sędziów z udziałem osób, których dotyczy wyrok Trybunału z 19 listopada 2019 r.

Dodajmy, że w samej Izbie Cywilnej SN takich sędziów jest siedmiu. Dodajmy też skład dwóch nowych Izb SN.

Wyrok TSUE jest adresowany do wszystkich sądów w Polsce, także zatem do wszystkich osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa – pisze prezes Zawistowski. – Z tego względu apeluje „do tych osób", powołanych do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w 2018 r., o podejmowanie czynności w przydzielonych im sprawach w sposób w pełni odpowiedzialny, ze szczególnym uwzględnieniem interesu stron oraz groźby pogłębienia chaosu prawnego.

Ten wyrok jest adresowany do wszystkich sądów w Polsce, także zatem do wszystkich osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa – pisze prezes Zawistowski. - Z tego względu apeluje „do tych osób”, powołanych do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w 2018 r., o podejmowanie czynności w przydzielonych im sprawach w sposób w pełni odpowiedzialny, ze szczególnym uwzględnieniem interesu stron oraz groźby pogłębienia chaosu prawnego.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek