RPO zaproponował, aby Trybunał udzielił odpowiedzi twierdzącej na pytania SN z 15 lipca 2020 r. (sprawa C-509/20 i in.). Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN rozpoznaje wnioski o zabezpieczenie powództwa w sprawach o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego SN. Pozwanymi są osoby mianowane do SN w 2018 r., które wykonując obowiązki sędziów SN, podejmowały czynności w sprawach dotyczących powodów – sędziów sądów powszechnych.
O przekazanie akt tych spraw wystąpiła do Izby Pracy Izba Dyscyplinarna SN, uznając się za właściwą do ich rozpatrzenia. Za właściwą uznała się także druga z nowych izb SN – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Izba Pracy wystąpiła z pytaniami prejudycjalnymi o dopuszczalność przekazazania akt nowym izbom SN w świetle poważnych wątpliwości, czy spełniają one unijne wymogi "sądu".
Izba Pracy zapytała również o zakres i skutki środków tymczasowych zarządzonych przez Trybunał UE wobec Izby Dyscyplinarnej, mogą one bowiem stanowić bezwzględną przeszkodę prawną dla przekazania jej spraw. W tym kontekście SN zapytał też o umocowanie w prawie Unii sądu odsyłającego do zarządzenia krajowych środków tymczasowych zakazujących pozwanym sędziom SN orzekania w sprawach z elementem unijnym.
Kilka pytań SN dotyczy także zgodności z prawem Unii "ustawy kagańcowej" z 20 grudnia 2019 r., zakazującej badania zgodności z prawem mianowania sędziów. Zakaz został umotywowany ochroną „tożsamości konstytucyjnej" państwa członkowskiego. SN zapytał, czy w świetle prawa Unii taki zakaz mieści się w pojęciu „tożsamości narodowej" którą UE ma szanować (art. 4 ust. 2 TEU), jeżeli prowadzi do pozbawienia stron prawa do niezawisłego, bezstronnego sądu ustanowionego na mocy ustawy.