Propozycje zmian w kodyfikacjach karnych były przedmiotem wymiany poglądów podczas I Krakowskiego Forum Karnistycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Blisko 800 osób mogło się przysłuchiwać argumentom najwybitniejszych karnistów.
Forum podzielono na trzy panele. Pierwszy był poświęcony kontrowersjom wokół stosowania środków zapobiegawczych, drugi – przestępstwu nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w obrocie gospodarczym, trzeci – propozycjom zmian w procesie karnym zmierzającym w kierunku kontradyktoryjności.
Pomysł pojawił się w przygotowanej niedawno przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego (jej przewodniczącym jest prof. Andrzej Zoll) nowelizacji procedury karnej. Obok zmian modelu procesu propozycje zmierzają także do upowszechnienia instytucji dobrowolnego poddania się karze i ugody z prokuratorem, co pozwala wyrokować już na pierwszej rozprawie.
Zmiana modelu procesu, jak się okazało w trakcie dyskusji, ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ostatecznie większość jednak skłaniała się do przemodelowania dzisiejszego procesu i odciążenia sądu od prowadzenia wszelkich innych czynności poza wyrokowaniem. To strony mają w przyszłości wziąć na siebie obowiązek przedstawiania dowodów w sprawie i wykazać się aktywnością.
Piątkowe spotkanie rozpoczęło ogólnokrajową dyskusję o zmianach w procedurze. Wszystkie uwagi zgłoszone w trakcie forum zostaną przekazane KKPK. Wkrótce też na łamach Czasopisma Prawa Karnego i Nauk Penalnych (www.czpk.pl) pojawi się rubryka, w której każdy będzie mógł wziąć udział w dyskusji.