Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny oddalił wniosek pierwszego prezesa Sądu Najwyższego o stwierdzenie niekonstytucyjności  przepisu obniżającego wynagrodzenia sędziów w 2012 r., ale wyrok nie kończy sprawy.

Sądy powszechne w Polsce zwracają się do TK o zbadanie zgodności art. 22 ustawy okołobudżetowej, obniżającej wynagrodzenia sędziów, z   przepisami konstytucji innymi niż wskazane przez pierwszego prezesa SN.

W rejonach sędziowie stracili ok. 344 zł miesięcznie. W wyższych instancjach nieco więcej. Chcą wyrównania za czas od stycznia 2012 r. wraz z odsetkami. Do sądów pracy trafiło  ponad 2 tys. sędziowskich pozwów. Kilkanaście spraw  udało im się wygrać, i to prawomocnie. Zgodnie z przyjętymi w końcu grudnia 2011 r. przepisami zmieniającymi niektóre ustawy w związku z realizacją ustawy budżetowej zamrożone zostały płace sędziów i prokuratorów. Tymczasem w marcu 2009 r. uchwalono przepisy przewidujące uzależnianie wynagrodzeń sędziów od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej.