Podczas spotkania omówiono ogólne zasady tej współpracy.
Przedstawiciele Iustitii poparli pogląd kierownictwa KSSiP, że w przypadku przywrócenia instytucji asesury sądowej, absolwenci aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez krakowską szkołę powinni mieć zagwarantowaną pulę wolnych stanowisk asesorskich, bez dodatkowego konkursu na to stanowisko.
W ocenie uczestników spotkania państwo polskie inwestuje znaczne środki finansowe w jak najlepsze wyszkolenie aplikantów aplikacji sędziowskiej, aby pozyskać w przyszłości doskonale wykwalifikowanych kandydatów do zawodu sędziego. Ich zdaniem rezygnacja z wykorzystania potencjału tych osób i umożliwienie im przejścia do prywatnego sektora usług prawnych oznaczałoby niewłaściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy. Skoro nakładem znacznych sił i środków wprowadzono system szkolenia wstępnego w takim kształcie, jak obecnie obowiązujący, model dojścia do zawodu sędziego bezwzględnie powinien być z nim skorelowany.
Platforma informacji i doświadczeń
Przedstawiciele obu podmiotów uznali za celowe uruchomienie portalu informatycznego (platformy), służącego wymianie informacji i doświadczeń w tematyce orzeczniczej, zarówno pomiędzy sędziami, jak i przedstawicielami nauki czy dydaktyki. Za pośrednictwem takiej platformy sędziowie mogliby zadawać pytania na tematy orzecznicze i uzyskiwać odpowiedzi ze strony innych sędziów na terenie całego kraju, wykładowców KSSiP oraz przedstawicieli nauki.
Zdaniem Iustitii i kierownictwa KSSiP tego typu portal służyłby ujednoliceniu orzecznictwa i stworzeniu dobrych praktyk orzeczniczych w Polsce.