Podczas środowego zebrania przedstawiciele zgromadzeń sędziów okręgów przyjęli siedem uchwał. Dotyczą m.in. powołania komisji kodyfikacyjnej ds. wymiaru sprawiedliwości, sytuacji w samorządzie sędziowskim, odebrania sędziom posiadanych uprawnień do wcześniejszego przejścia w stan spoczynku, ordynacji wyborczej do Krajowej Rady Sądownictwa, ograniczania budżetu na szkolenia sędziów oraz zamrożenia wynagrodzeń pracowników sądownictwa.
Sędziowie chcą współdecydować
- Władze polityczne nie mają żadnej koncepcji reformy sądownictwa, mimo że stale próbują w jego działalność kolejnymi zmianami prawa ingerować. Jedyna stała tendencja, jaką można tu dostrzec, zmierza do jak najściślejszego podporządkowania władzy sądowniczej Ministrowi Sprawiedliwości, który jest przedstawicielem władzy wykonawczej – czytamy w uchwale przyjętej 26 lutego na Zebraniu Przedstawicieli Zgromadzeń Sędziów Okręgów.
Ich zdaniem sądownictwo jest pozbawiane atrybutów samorządności, a dotyczące go decyzje oddawane są w ręce osób, które powołuje i odwołuje minister. Sędziowie uważają też dochodzi do ustawowego deprecjonowania opinii ich organów przedstawicielskich, ograniczania praw sędziów oraz przyznawania ministrowi uprawnień do ingerowania w tok prowadzonych przed sądami spraw.
Dlatego potrzebna jest nowa ustawa ustrojowa, która zapewniłaby sądownictwu niezależność od pozostałych władz, rozwiązując problemy związane z nadzorem. Powinna ją przygotować komisja, w której skład wejdą nie tylko specjaliści z dziedziny prawa konstytucyjnego, ale również odpowiednia reprezentacja władzy sądowniczej.
Tematy dla KRS i Trybunału
Zebranie Przedstawicieli oczekuje od Krajowej Rady Sądownictwa podjęcia działań przeciwko proponowanym przez resort sprawiedliwości zmianom w ustawie ustrojowej, które zmniejszają udział sędziów rejonowych w organach samorządu sędziowskiego. Chcą także, by KRS doprowadziła do uznania za niezgodne z konstytucją przepisów wydłużających sędziom czas służby. Przepisy te są ich zdaniem niesprawiedliwie, bo odbierają prawo do wcześniejszego stanu spoczynku wszystkim sędziom, którzy osiągną wymagany wiek choćby jeden dzień po 31 grudnia 2017 r.