Kolejna dyscyplinarka na wysokim szczeblu w Sądzie Najwyższym

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński dostał zarzut dyscyplinarny za próbę odebrania Izbie Pracy SN sprawy wygaszenia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.

Publikacja: 05.08.2024 20:36

Zbigniew Kapiński jeszcze jako sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Zbigniew Kapiński jeszcze jako sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Foto: PAP/Piotr Nowak

dgk

Jak zauważa OKO.press, to druga dyscyplinarka w kierownictwie SN. Pierwszą dostała I prezes SN Małgorzata Manowska.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika pogrąży Kapińskiego?

Sędzia Zbigniew Kapiński zasiada w SN od 27 czerwca 2022 r. z rekomendacji neoKRS. Wcześniej orzekał w warszawskim sądzie apelacyjnym, gdzie pełnił funkcję wizytatora w sprawach karnych. Wykładał także w Krajowej Szkole Sądownictwa u Prokuratury w Krakowie. Zdaniem tzw. "starych" sędziów SN, jego  doświadczenie w SN i dorobek orzeczniczy, były zbyt małe, aby kierować Izbą Karną SN.

Rzecznik dyscyplinarny dla sędziów SN Andrzej Tomczyk postawił mu 2 sierpnia zarzut przewinienia służbowego z artykułu 72 paragraf 1 punkty 1 i 5 ustawy o Sądzie Najwyższym tj.  oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu sędziego.

Rzecznik dopatrzył się uchybień w decyzji prezesa Kapińskiego ze stycznia 2024 roku. Do SN wpłynęły wówczas odwołania posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od decyzji Marszałka Sejmu o wygaszeniu im mandatów. Odwołanie Kamińskiego trafiło do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, która uznała, że były szef MSWiA nie jest posłem. Natomiast odwołanie Wąsika rozpatrywała nieuznawana za legalny sąd Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która stwierdziła, że nadal jest on posłem.  

Czytaj więcej

Jest nowe oświadczenie I Prezes Sądu Najwyższego ws. Wąsika i Kamińskiego

Decyzja prezesa Izby Karnej wzburzyła „starych" sędziów SN Tomasza Artymiuka i Jarosława Matrasa, którzy zawiadomili  rzecznika dyscyplinarnego SN. Według nich prezes Kapiński, mógł dopuścić się nie tylko przewinienia dyscyplinarnego, ale także przestępstwa przekroczenia uprawnień. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Ich argumentom rzecznik dyscyplinarny przyznał rację. Andrzej Tomczyk stwierdził, że w sprawie Kamińskiego nie było żadnego sporu kompetencyjnego. Zarzucił prezesowi Kapińskiemu naruszenie zasady przekazywania akt do Izb określonej w artykule 28 ustawy o SN. Przepis ten mówi, że jeśli prezes SN uzna, że sprawa nie należy do właściwości danej Izby, to przekazuje ją do właściwej Izby. Artykuł 28 mówi też, że prezes przekazuje sprawę, jeśli zwróci się do niego prezes danej Izby, która uzna się za nie właściwą. Jednak prezes Izby Pracy żadnego wniosku o przekazanie sprawy Kamińskiego nie wystosował.

Sprawę dyscyplinarki będzie rozpoznawać Izba Odpowiedzialności Zawodowej, w której — ja zauważa OKO.press — większość mają neosędziowie.

Serwis przypomina też, że dyscyplinarkę ma też Małgorzata Manowska, I prezes SN. W lutym br.  rzecznik dyscyplinarny SN postawił jej zarzut za to, że podczas kierowania pracami Kolegium SN (zasiadają w nim przedstawiciele każdej Izby SN) zaliczyła do kworum sędziów, którzy odmówili udziału w pracach Kolegium na znak protestu przeciw odmrożeniu pracy nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w lipcu 2021 r. Prezes Manowska  uznawała, że nieobecni wstrzymali się od głosu i dzięki temu Kolegium mogło procedować.

Czytaj więcej

Czarne chmury nad Małgorzatą Manowską. Dostała zarzuty dyscyplinarne

Jak zauważa OKO.press, to druga dyscyplinarka w kierownictwie SN. Pierwszą dostała I prezes SN Małgorzata Manowska.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika pogrąży Kapińskiego?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
W sądzie i w urzędzie
Pupil w KROPiK. Nowy obowiązek dla posiadaczy psów i kotów
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Prawo karne
"Frog", najbardziej znany polski pirat drogowy, ścigany listem gończym