Pozew sędziego Tulei może być badany latami

W środę sędzia Igor Tuleya składa pozew przeciw 11 sędziom i prokuratorom za szykany, jakich od nich miał doznać za rządów PiS.

Aktualizacja: 05.06.2024 06:22 Publikacja: 05.06.2024 04:30

Sędzia Igor Tuleya składa pozew przeciw 11 sędziom i prokuratorom za szykany, jakich od nich miał do

Sędzia Igor Tuleya składa pozew przeciw 11 sędziom i prokuratorom za szykany, jakich od nich miał doznać za rządów PiS. Może on być badany latami.

Foto: Fotorzepa

Będzie to raczej długa batalia. Nie tylko dlatego, że będzie miał naprzeciw siebie wielu wytrawnych prawników. Liczyć się będą pewnie także oceny pisowskich zmian w wymierzanie sprawiedliwości.

Tuleya przeciwko 11 przedstawicielom Temidy

Sędzia Tuleya domaga się ochrony dobrego imienia, godności przez przeprosiny i zapłatę miliona złotych zadośćuczynienia, które mają być zapłacone solidarnie po równo przez wszystkich pozwanych: 11 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z nadania lub awansu pisowskiej władzy. Chodzi o kilku sędziów, w tym Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów, i jego dwóch zastępów, którzy wytaczali Tulei dyscyplinarki za krytykę nowej KRS i spotkania z obywatelami. Pozew jest też skierowany w stosunku do kilku prokuratorów z Prokuratury Krajowej, którzy zajmowali się sprawą uchylenia Tulei immunitetu i żądali jego zatrzymania.

Czytaj więcej

Sędzia Tuleya chce gigantycznego odszkodowania od 11 osób za 5 lat represji

Stanowisko pełnomocnika sędziego Tulei

Pełnomocnik sędziego Tulei prof. Michał Romanowski wskazuje, że to jest pozew o instytucjonalną ochronę dóbr osobistych sędziego, nie tylko jako osoby fizycznej, ale też o ochronę godności i urzędu sędziego. Michał Romanowski będzie wykazywał w procesie, że działania każdego z pozwanych były elementem walki instytucji państwa z sędzią Tuleyą za krytyczne oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości tworzące zamknięty system represji w stosunku do sędziego.

– Sprawa sędziego Tulei od początku określana była jako oczywista szykana, ponieważ każdy z publicznie ogłoszonych zarzutów z czysto prawnych przyczyn był bezzasadny. Mówiłem o tym wielokrotnie. Gdy w sposób dla prawnika oczywisty nie ma podstaw do dyscyplinarnego lub służbowego represjonowania, takie działania pozostają poza sferą kompetencji rzecznika, prezesa lub członka składu sądu specjalnego (Izby Dyscyplinarnej SN), są bezprawne, zawinione i mogą być podstawą roszczeń. Pozwanych nie ochroni immunitet. Jednak zastosowanie solidarnej odpowiedzialności pozwanych wymagałoby uznania wszystkich szykan za jedno wspólne rozciągnięte w czasie zdarzenie, co wydaje się trudne dowodowo – ocenia prof. Maciej Gutowski UAM, adwokat.

Adwokat Dariusz Pluta wskazuje na inne trudności tego sądowego przedsięwzięcia.

– Prezentowane jako bezprawne działania pozwanych wynikały lub były związane z pełnionymi przez nich funkcjami urzędowymi, a to ma istotne znaczenie dla takiej kwalifikacji. Bezprawność warunkuje zaś odpowiedzialność za naruszenia dóbr osobistych. Samo podejmowanie przez sędziego lub prokuratora czynności należących do jego obowiązków trudno uznać za bezprawne – uważa Dariusz Pluta.

– Oczywiście konkretne działanie funkcjonariusza publicznego podlega kontroli i temu służy system odwołań, skarg i finalnie może być ocenione jako błędne, bezpodstawne, nie oznacza to jednak, że błędny akt oskarżenia, a nawet wyrok stanowią działanie bezprawne, skutkujące osobistą odpowiedzialnością sędziego czy prokuratora – wskazuje adwokat Dariusz Pluta.

Ten proces może potrwać długo

Trzeba też pamiętać, że taki proces będzie zapewne trwał kilka lat, może przed czterema sądami włącznie ze skargą nadzwyczajną, i nie bez znaczenia może być także, z jakiego nadania sędziowie będą wtedy dominować w sądach i jakie będzie ich spojrzenie na pisowskie zmiany w sądownictwie, których przecież pozew sędziego Tulei dotyczy.

Czytaj więcej

Sąd: nigdy nie doszło do zawieszenia Igora Tulei

Będzie to raczej długa batalia. Nie tylko dlatego, że będzie miał naprzeciw siebie wielu wytrawnych prawników. Liczyć się będą pewnie także oceny pisowskich zmian w wymierzanie sprawiedliwości.

Tuleya przeciwko 11 przedstawicielom Temidy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży