Sędzia Kalbarczyk już nie będzie neo-sędzią. Minister Bodnar cofnął jej awans

Pierwsza neo-sędzia w Polsce, która poprosiła o wycofanie swojego awansu będzie mogła ponownie wystartować w konkursie przeprowadzonym przez Krajową Radą Sądownictwa. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar właśnie podpisał delegację sędzi Anny Kalbarczyk do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga na czas nieokreślony.

Publikacja: 16.02.2024 17:01

Sędzia Anna Kalbarczyk na sali Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Sędzia Anna Kalbarczyk na sali Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W poniedziałek informowaliśmy, że Anna Kalbarczyk złożyła do ministra Adama Bodnara prośbę o cofnięcia jej do starego, praskiego sądu, w którym orzekała od 2006 r do 2016. Z niego została delegowana do orzekania w Sądzie Apelacyjnym, a w 2019 roku dostała nominację na sędziego tego sądu od wadliwej Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent powołał sędzię Kalbarczyk w grudniu 2020 roku prezydent.  Anna Kalbarczyk, choć była neo-sędzią - cieszy się w środowisku opinią sędziego przestrzegającego konstytucji i orzecznictwa trybunałów międzynarodowych. 

Bodnar pozytywnie o decyzji Kalbarczyk

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar pozytywnie ocenił decyzję sędzi Kalbarczyk i deklarację wzięcia udziału w legalnym konkursie przed KRS. W jego opinii w swojej pracy orzeczniczej sędziowie muszą brać pod uwagę obowiązujące prawo międzynarodowe. Jest to bowiem warunek konieczny dla zachowania bezstronności i niezależności sądów.

Czytaj więcej

Pierwsza taka sytuacja w Polsce. Neosędzia chce cofnięcia swojej nominacji

W liście przesłanym do Ministra Sprawiedliwości sędzia Anna Kalbarczyk podkreślała, że procedura jej nominacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie była wadliwa. Zaznaczyła także, iż kierownictwo SA w Warszawie – sędziowie Piotr Schab oraz Przemysław Radzik – a także zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota, stosowali wobec niej szereg działań – jej zdaniem – ukierunkowanych na nękanie. Miało do nich należeć m.in. wszczynanie nieuzasadnionych postępowań dyscyplinarnych za orzeczenia, w których stosowała ona wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj więcej

Pierwsza sędzia, która chce cofnięcia swojej nominacji zdradza powody decyzji

Status KRS ma nie budzić wątpliwości

„Należy podkreślić, że Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem, który ma za zadanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Status zasiadających niej osób nie może budzić żadnych wątpliwości.” - czytamy w komunikacie na stronie MS.

Czytaj więcej

Kolejna neosędzia kwestionuje swój status i przestaje orzekać

Służby prasowe MS przypominają, że 12 stycznia  minister Adam Bodnar zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Został on poddany konsultacjom, a obecnie trwa ostatni etap rządowych prac legislacyjnych. Następnie projektem będzie zajmował się Sejm, który wypracuje ostateczny kształt nowych rozwiązań. Te z kolei trafią do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej

Neo-sędzie chcą cofnięcia swoich nominacji. Manowska: to śmierdzi komunizmem
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność