Będą nowe standardy obciążenia pracą kuratorów sądowych

Środowisko krytycznie odnosi się do planowanych zmian w obciążeniu pracą.

Publikacja: 20.03.2023 07:23

Będą nowe standardy obciążenia pracą kuratorów sądowych

Foto: Adobe Stock

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt noweli rozporządzenia wprowadzający nowe standardy obciążenia pracą kuratorów. To odpowiedź na ustawę o kuratorach z grudnia 2022 r.

Dziś kurator zawodowy dla dorosłych łącznie ma do 120 spraw, a rodzinny – do 100 spraw. Projekt rozporządzenia wprowadza podział standardów na dwie grupy: dla kuratorów wykonujących orzeczenia w sprawach karnych oraz wykonujących orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Powód? Różnice wynikające z rodzajów tych spraw i ich specyfiki oraz liczba podejmowanych czynności, ich czasochłonność, a także stopień skomplikowania.

Nowe standardy zawodowego kuratora dla dorosłych (poza wywiadami środowiskowymi) określono na maksymalnie 140 bieżących zadań, a dla zawodowego kuratora rodzinnego – na maksymalnie 90 bieżących zadań.

Do standardów nie wlicza się zadań, za które wypłacany jest ryczałt. I tu jest problem. Chodzi m.in. o obecność kuratora przy kontaktach rodziców z dziećmi czy przeprowadzenie wywiadów środowiskowych w sprawach o unieważnienie małżeństwa, ustalenie jego istnienia lub nieistnienia, rozwód czy separację. – Zadania te są dodatkowo płatne i mogą być zrealizowane przez kuratorów społecznych, którzy również otrzymają ryczałt za ich realizację – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości, autor projektu.

– Ustawa o kuratorach wyraźnie mówi, że standardy mają uwzględniać wszystkie rodzaje spraw, które kurator zawodowy może wykonywać, ich czasochłonność i stopień skomplikowania oraz konieczność zapewnienia szybkiego i prawidłowego wykonywania orzeczeń sądu. MS nie uwzględniło ani czasochłonności, ani stopnia skomplikowania spraw, a przedstawione wartości opracowane zostały prawdopodobnie jedynie na podstawie statystyk MS. W naszej ocenie są zbyt duże, niedostosowane do realiów pracy kuratora – mówi „Rz” Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

Jej zdaniem niezrozumiałe jest także to, że do standardów obciążenia nie wlicza się czynności, za które kurator może otrzymać ryczałt, a których wykonania nie może odmówić.

Etap legislacyjny: uzgodnienia

Czytaj więcej

Jasne reguły dla kuratorów sądowych
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach