Zmiany dla asystentów i referendarzy sądowych. Konkursy w sądach bez tajemnic

Każdy, kto startuje na stanowiska asystenta i referendarza, będzie się mógł dowiedzieć, dlaczego przegrał. A kandydatów są setki.

Publikacja: 10.10.2022 21:29

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych skierował do Ministerstwa Sprawiedliwośc

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych skierował do Ministerstwa Sprawiedliwości dwa wnioski o udzielenie informacji publicznej

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Minister sprawiedliwości chce postawić na jawność i transparentność w konkursach na asystenta sędziego i referendarza sądowego. Każdy, kto przegrał, ma mieć szansę zweryfikowania swojego wyniku. Prezes sądu również ma wiedzieć, kogo i dlaczego zatrudnia.

Ważna zmiana

Zmiany przewidują dwa projekty rozporządzeń. Jedno dotyczy konkursów na stanowisko asystenta sędziego, drugie na referendarza.

Pierwszy projekt zapewnia kandydatom biorącym udział w konkursie na asystenta sędziego pełny dostęp zarówno do pracy konkursowej, jak i protokołu przebiegu konkursu z dokumentacją. Projekt określa również czas, w jakim będą udostępnione informacje o wynikach konkursu.

Teraz informację o wynikach prezes sądu umieszcza w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie sądu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Oznacza to, że prezesi sądów gromadzą i udostępniają w BIP bezterminowo dane osobowe uczestników konkursu i to również tych, którzy nie uzyskali zatrudnienia i nie są powiązani z wymiarem sprawiedliwości Dziś jeszcze, po okazaniu dokumentu tożsamości, udostępnia się do wglądu w sekretariacie prezesa sądu jedynie protokół przebiegu konkursu w części dotyczącej kandydata. A to oznacza, że jest ograniczony dostęp do pracy konkursowej. I to ma się zmienić.

Koniec z pewniakami

Czy słusznie? Z informacji, jakie od dawna docierają do redkacji "Rzeczpospolitej" wyniak, że tak.

Czytelnik z Poznania trzykrotnie ubiegał się o stanowisko asystenta. Trzy razy oficjalnie przegrał konkurs. Jest pewnien, że praca poszła mu bardzo dobrze. Problem w tym, że nie było szansy na pełną weryfikację jej wyników.

Czytaj więcej

Asystent sędziego przed ukończeniem 24 lat? MS rozważy zmianę prawa

- Takich przypadków były dziesiątki. Krażyły legendy o tych, którzy ledwo podchodzili do konkursu a już byli pewniakami - słyszymy od asystentów.

Problem tkwi także w tym, że prawo o ustroju sądów powszechnych nie daje konkretnemu prezesowi sądu swobody w wyborze kandydata na stanowisko asystenta sędziego. Musi zatrudnić osobę, która konkurs wygrała, uzyskując najwyższą liczbę punktów.

Ponieważ brakuje procedury odwoławczej jedyną drogą weryfikacji prawidłowości rozstrzygnięcia konkursu – a w konsekwencji zasadności zatrudnienia określonego kandydata – pozostaje zapoznanie się z własną pracą egzaminacyjną. A to umożliwia zweryfikowanie prawidłowości jej oceny. W przypadku zamiaru podważenia wyników konkursu, możliwe jest wykazywanie na drodze postępowania sądowego naruszenia zasady równego traktowania w zakresie nawiązania stosunku pracy.

Wreszcie ma być przejrzyście

Nowelizacja spowoduje, że informacja o wynikach konkursu będzie dostępna przez trzy miesięce od dnia jej opublikowania. Po upływie tego okresu prezes sądu będzie mógł usunąć z miejsca powszechnie dostępnego w siedzibie sądu oraz Biuletynu Informacji Publicznej informację o wynikach konkursu.

Osoby, które brały udział w postępowaniach konkursowych ogłoszonych i nierozstrzygniętych przed dniem wejścia w życie noweli będą mogły uzyskać dostęp do swojej pracy konkursowej oraz protokołu przebiegu konkursu.

Podobny cel przyświeca drugiemu projektowi rozporządzenia. Ma zapewnić kandydatowi biorącemu udział w konkursie na stanowisko referendarza sądowego, podobnie jak asystentowi, pełny dostęp zarówno do pracy konkursowej, jak i protokołu przebiegu konkursu wraz z dokumentacją.

- To dobre rozwiązanie - mówi Iwona Chełminiak-Szymkiewicz ze Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych Lex Iustia. I dodaje: - Im więcej transparentności i przejrzystości, tym mniej niedomówień. Twierdzi też, że kiedy o jedno miejsce w sądzie ubiega się kilkanaście a czasem i więcej osób, jasne zasady są jak najbardziej potrzebne.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Minister sprawiedliwości chce postawić na jawność i transparentność w konkursach na asystenta sędziego i referendarza sądowego. Każdy, kto przegrał, ma mieć szansę zweryfikowania swojego wyniku. Prezes sądu również ma wiedzieć, kogo i dlaczego zatrudnia.

Ważna zmiana

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe