Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.12.2017 13:55 Publikacja: 28.12.2017 13:19
Antoni Bojańczyk
Foto: rp.pl
Gość Tomasza Pietrygi nie miał wątpliwości, iż najważniejszym wydarzeniem prawnym kończącego się roku były ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To przyćmiło wszystko co wydarzyło się w sferze prawa - podkreślił prof. Antoni Bojańczyk.
Zdaniem eksperta nie można stawiać znaku równości między przyjęciem tych dwóch ustaw, a końcem demokracji w Polsce. – Znaczna część środowisk stara się eskalować tę dyskusję, i ona przemienia się w histerię – mówił prof. Bojańczyk, dodając, iż takie zachowanie ma tło polityczne. Jego zdaniem obrazuje to sprawa zmian w KRS. - Od strony czysto jurydycznej, pytanie jest o to kto może wybierać tzw. kurię sędziowską. Dotychczas robiły to środowiska sędziowskie, a według zmienionej ustawy, będzie robił to parlament. Jak spojrzymy na konstytucję, a dokładniej na art. 187 ust. 1 pkt. 2, to mówi się tam, że 15 członków KRS to są sędziowie, natomiast nie mówi się kto tych sędziów wybiera, tzn. ustawa może przewidywać różne rozwiązania w tym zakresie – tłumaczył prof. Bojańczyk.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Ułaskawienie prawicowego działacza, skazanego na 30 godzin prac społecznie użytecznych miesięcznie przez rok, ka...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas