Przypomnijmy, iż Minister Sprawiedliwości zarządził przerwę w czynnościach służbowych wobec wskazanych sędziów z powodu zastosowania przez nich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach dotyczących powoływania sędziów w Polsce.

Sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz postanowił zbadać zgodność z prawem powołania sędziego, który wyrokował w pierwszej instancji i został powołany na ten urząd z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Odwołał się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro
Sędzia powołał się na wyrok TSUE. Został zawieszony przez Ziobrę

Z kolei sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Marta Pilśnik w swoim orzeczeniu zastosowała wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE i na tej podstawie uchyliła areszt prokuratora oskarżonego o korupcję.

Czytaj więcej

Sędzia Marta Pilśnik na sali rozpraw
Sędzia odsunięta od orzekania. Podważyła decyzję Izby Dyscyplinarnej

Zawieszeni sędziowie na razie wracają do orzekania, bo mijają miesięczne okresy ich zawieszenia. Tymczasem minister Zbigniew Ziobro uznał, że sędziami musi zająć się Izba Dyscyplinarna, i przesłał odpowiednie dokumenty do Sądu Najwyższego.

A tu – jak dowiedział się portal oko.press – I prezes SN Małgorzata Manowska przekazała sprawę zawieszenia Synakiewicza i Pilśnik do prezesa Izby Dyscyplinarnej Tomasza Przesławskiego. Ten natomiast uznał, że sprawy rozpoznają trzyosobowe składy z Izby. Właśnie trwa ich wyznaczanie. To one zdecydują czy zawieszeni sędziowie będą mogli dalej orzekać, czy też zostaną zawieszeni już na długie miesiące.

- I prezes SN skierowała te sprawy do decyzji prezesa Izby Dyscyplinarnej po zasięgnięciu opinii Biura Studiów i Analiz SN – mówi oko.press rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski, i zaznacza, że "sprawy o zawieszenie sędziów nie są sprawami dyscyplinarnymi [których dotyczył wyrok TSUE z 15 lipca 2021 roku – red.]. To nie jest sprawa dyscyplinarna, tylko rozpoznanie sprawy w trybie artykułu 130 ustawy o sądach".

Czytaj więcej

Marcin Wiącek i Zbigniew Ziobro
RPO: minister Ziobro zawiesił sędziów z naruszeniem prawa
Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ