Reklama
Rozwiń

MS odpowiada na zarzuty dotyczące przeniesienia sędziego Daniluka

To manipulacje i nieprawdziwe informacje - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na wyemitowany przez TVN 24 reportaż pt. "Przeniesienie na papierze, pieniądze całkiem realne. Kasta sędziów ministerialnych". TVN twierdzi, że bohater reportażu sędzia Jerzy Daniluk został przeniesiony z sądu w Lublinie do sądu w Siedlcach tylko po to, by otrzymywać dodatek mieszkaniowy - ponad 2 tys. złotych.

Aktualizacja: 06.09.2018 13:08 Publikacja: 06.09.2018 11:35

Zbigniew Ziobro, Łukasz Piebiak

Zbigniew Ziobro, Łukasz Piebiak

Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

dgk

O sprawie stało się głośno na początku 2018 r. Sędzia Jerzy Daniluk był formalnie zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Po odwołaniu wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie został kandydatem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na zwolnione stanowisko.  8 stycznia został na nie powołany. Nowy wiceprezes od razu zwrócił się do szefostwa o ponad 2  tys. zł dodatku mieszkaniowego. Przysługuje on sędziom oddelegowanym do orzekania w sądach poza miejscem zamieszkania. Może być wypłacany w dwóch formach: jako pokrycie kosztów wynajmu na podstawie przedstawionej faktury i jako ryczałt.  Delegowanie z sądu w Lublinie do sądu w Lublinie nie dawało jednak sędziemu Danilukowi prawa do dodatku. Wtedy na polecenie wiceministra Łukasza Piebiaka sędzia został przeniesiony do Sądu Okręgowego w Siedlcach. Formalnie był on zatem delegowany do SA w Lublinie z Siedlec, więc dodatek już mu się należał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono