Ministerstwo Sprawiedliwości uspokaja, że w jego planach chodzi przede wszystkim [b]o stworzenie ram prawnych pozwalających na elastyczne zmiany struktury sądów, jej racjonalizację w celu właściwego, a najlepiej optymalnego wykorzystania sędziów i urzędników sądowych.[/b] Ministerstwo nie podaje jednak mapy sądów do likwidacji. Stąd duży niepokój lokalnych władz.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/01/25/male-sady-dzialaja-dzis-bardzo-sprawnie/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]
[srodtytul]Samorządy bronią [/srodtytul]
Samorządowcy i parlamentarzyści z Lubelszczyzny protestują przeciwko planom likwidacji wydziałów pracy i gospodarczego w Chełmie, Białej Podlaskiej i Puławach.
Lubelscy samorządowcy obawiają się, że przekazanie spraw pracowniczych nowemu Sądowi Rejonowemu Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku ograniczy prawa obywateli do sądu. Kumulacja w jednym sądzie zawiłych spraw pracowniczych z całego okręgu obniży sprawność ich rozpatrywania, a najszybciej spowoduje ich przewlekłość. Zwiększy to koszty państwa. Byłe miasta wojewódzkie obawiają się też, że likwidacja sądów przyczyni się do degradacji części miast.