Najmniejsze wydziały do likwidacji - zapowiada ministerstwo

W kwietniu z sądów ma zniknąć ponad 70 wydziałów pracy i kilkanaście gospodarczych

Publikacja: 02.02.2011 03:45

Zaświadczenie o niekaralności przedstawiane przez kandydata na ławnika nie może być wystawione wcześ

Zaświadczenie o niekaralności przedstawiane przez kandydata na ławnika nie może być wystawione wcześniej, niż 30 dni przed zgłoszeniem

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Likwidację proponuje minister sprawiedliwości w projekcie rozporządzenia. Chodzi o 70 do 80 wydziałów pracy w sądach rejonowych oraz cztery wydziały gospodarcze w sądach okręgowych i kilkanaście w rejonowych.

[b]Specjalna procedura w sprawach gospodarczych przestanie istnieć.[/b]

- Powodem nie są oszczędności - zastrzega Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. [b]Chodzi o racjonalne wykorzystanie kadry i jej specjalizację. Ważna jest także spadająca liczba spraw [/b]obu kategorii trafiająca do sądów.

[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/02/01/najmniejsze-wydzialy-do-likwidacji/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]

Dowód? W 2002 r. do sądów okręgowych wpłynęło ponad 95 tys. spraw gospodarczych. W 2009 r. było ich niewiele ponad 35 tys. I jeszcze statystyka spraw pracowniczych. W 2001 r. wpłynęło ich do sądów rejonowych blisko 324 tys., a w 2009 r. niewiele ponad 105 tys.

- Powodem jest także analiza obciążenia w sądach powszechnych w całym kraju i stworzenie kilkunastu silnych ośrodków sądownictwa gospodarczego - dodaje sędzia Krzysztof Petryna, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Etatyzacji Sądownictwa Powszechnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wszystko po to, by sędziowie mogli wymieniać doświadczenia i dzielić się wiedzą.

Dla uzasadnienia przytacza statystykę: w 2009 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 1876 spraw gospodarczych, a limit etatów sędziowskich wynosił w stolicy 32. Do 19 najmniejszych sądów w kraju wpłynęło z kolei 1929 spraw gospodarczych, a limit etatów wynosi tam 59,98.

To tylko jedna ze zmian, jakie czekają przedsiębiorców. Wraz ze zmianą kodeksu cywilnego, którą wczoraj przyjął Komitet do spraw Europejskich i zaprezentował minister Kwiatkowski, [b]zlikwidowane zostanie też odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. [/b]

Projekt noweli [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2043poz%20296a.asp]kodeksu postępowania cywilnego [/link]zakłada także rozszerzenie uprawnień referendarza sądowego przez przekazanie do jego kompetencji spraw wynikłych ze zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej oraz wyjawienia majątku, ale bez możliwości stosowania środków przymusu.

[b]Projekt ma też usprawnić i przyspieszyć rozpoznawanie spraw cywilnych.[/b] Przewiduje odformalizowanie procedury i chce postawić na model dialogu sądu ze stroną.

- Chcemy wprowadzić zasadę lojalności sądu wobec stron i odwrotnie - mówi Jacek Czaja, wiceminister sprawiedliwości. Przywołuje proponowane brzmienie art. 3 nowej procedury. Zastrzega się w nim, że strony i uczestnicy mają obowiązek dokonywać czynności zgodnie z dobrymi obyczajami, wyjaśniać okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek.

W noweli przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego przewiduje się podwyższenie górnej granicy dopuszczalnych grzywien. W jednym postanowieniu sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę nie wyższą niż 10 tys. zł, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przekraczać miliona złotych.

Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości, zachwalał też inne propozycje. Chodzi o ogłoszenie publicznej licytacji nieruchomości, a także statków morskich w egzekucji. Zamieszczane one będą również na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej

Rozwiązanie to ma zapewnić dostęp do informacji jak najszerszemu gronu osób zainteresowanych zakupem.

Likwidację proponuje minister sprawiedliwości w projekcie rozporządzenia. Chodzi o 70 do 80 wydziałów pracy w sądach rejonowych oraz cztery wydziały gospodarcze w sądach okręgowych i kilkanaście w rejonowych.

[b]Specjalna procedura w sprawach gospodarczych przestanie istnieć.[/b]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo