W ostatnim czasie uchwały wyrażające sprzeciw zamrożeniu wynagrodzeń podjęły Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu oraz Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Suwałkach.
Pójdą do Trybunału?
Przypomnijmy, iż ustawa okołobudżetowa z grudnia 2011 r. zamroziła wyższe pensje, jakie mieli dostać w tym roku sędziowie i prokuratorzy. Ustawa ta wskazuje, że wynagrodzenia dla tych dwóch grup zawodowych zostaną wyliczone w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce z drugiego kwartału 2010 r., co oznacza, iż pensje sędziów i prokuratorów w 2012 r. pozostaną na poziomie z 2011 r.
Przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń opowiedzieli się zarówno przedstawiciele sędziów, jak i prokuratorów. W ostatni czwartek Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów związanych z ustawą budżetową na 2012 r. Według związku uchwalone przepisy naruszają zasadę praw nabytych i prawa własności.
Uchwałę sprzeciwiającą się braku podwyżek podjęła też Krajowa Rada Sądownictwa. Sędziowie uważają, że te zapisy są zerwaniem zawartego w tej sprawie porozumienia między władzą wykonawczą a środowiskiem sędziowskim, i podobnie, jak prokuratorzy nie wykluczają zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Zapaść sądownictwa?
Na początku stycznia Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu wyraziło protest przeciwko zapowiadanym zmianom dotyczących nie tylko mechanizmu ustalania wynagrodzeń sędziów, ale również prawa sędziów do stanu spoczynku oraz likwidacji niezależności budżetowej sądów powszechnych.