Ostatnia nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje, iż Minister Sprawiedliwości określi wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter czynności wykonywanych przez asystentów sędziów oraz poziom wynagrodzeń urzędników sądów. Obecnie osoby wspomagające pion orzeczniczy i zatrudnione na innych stanowiskach otrzymują wynagrodzenia w wysokości od 1 500 do 5 200 zł.
Ustawa stanowi, iż poza wynagrodzeniem zasadniczym asystentowi sędziego przysługują także: dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe oraz jednorazowa odprawa w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, na zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury.
Asystentowi sędziego mogą być przyznane również dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków lub powierzenia dodatkowych zadań, a także nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Rozporządzenie które ma wejść w życie 28 marca przewiduje, iż wynagrodzenie zasadnicze asystentów sędziów będzie wynosiło od 2 675 od 3 824 zł.
Ministerstwo wskazuje w uzasadnieniu do rozporządzenia, iż projektowane rozwiązania nie pogarszają sytuacji ekonomicznej asystentów sędziów, natomiast pozwalają na elastyczne dostosowanie indywidualnych stawek wynagrodzeń w zależności od rodzaju zadań, które są im powierzane w sądach.