Według sędziów doprecyzowaniu powinny być poddane przepisy o długotrwałej chorobie, ubezpieczeniach zdrowotnych, prawie do urlopu dla poratowania zdrowia, przechodzeniu w stan spoczynku oraz korzystaniu z ubezpieczenia społecznego.
Luki prawne i niejasności w wymienionych zagadnieniach nie przystają do założeń gwarancji sygnowanych przez Konstytucję – twierdzą sędziowie.
Dom sędziego seniora
We wniosku do KRS sędziowie zwrócili uwagę na potrzebę utworzenia domu seniora dla sędziów i ich rodzin. Środowisko sędziowskie sygnalizowało już tę inicjatywę m. in. za pośrednictwem Stowarzyszenia Sędziów w Stanie Spoczynku przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Utworzenie placówek dla sędziów w podeszłym wieku były już tematem spotkań KRS w 2012 r. Domy opieki dla sędziów oferowałyby odpłatny pobyt. Jednak sama organizacja przyjęłaby charakter non profit.
Ubezpieczenie po utracie dochodu
Obecnie obowiązujące przepisy zapewniają wynagrodzenie do roku czasu od zaprzestania wykonywania obowiązków sędziego z powodu choroby. Iustitia zwraca w tym miejscu uwagę na przewlekłość trwania postępowania o orzeczeniu długotrwałej niemożności pełnienia służby sędziego. Może to doprowadzić do sytuacji utraty dochodu a tym samym niemożliwością pobrania składki sędzia traci również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.