Nie jest przesądzona kwestia, czy nieskuteczny e-pozew przerywa przedawnienie. Kwestię tę ma rozstrzygnąć dopiero Sąd Najwyższy.
Nieskuteczne e-postępowanie kończy się jego umorzeniem, ale jak powiedział „Rz" Jacek Widło, do niedawna szef lubelskiego e-sądu, czasem takie orzeczenie zapada nawet po kilku miesiącach. Wtedy zaś może nadejść przedawnienie, zwłaszcza że do e-sądu każdego miesiąca wpływa ok. 100 tys. spraw, część na granicy przedawnienia. Dlatego ważne jest, jaki wpływ na przedawnienie ma wniesienie e-pozwu.
O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego toruński Sąd Okręgowy. Wynikła ona w sprawie o 892 zł odsetek za opóźnienie w uregulowaniu czterech faktur za dostawę elementów stalowych (zapłata powinna nastąpić w kwietniu i lipcu 2009 r., a trzyletni okres przedawnienia upływał odpowiednio w kwietniu i lipcu 2012 r.). Rzecz w tym, że pozew wierzyciel złożył dopiero na jesieni 2012 r., i na tej podstawie Sąd Rejonowy w Toruniu powództwo oddalił jako przedawnione. Nie pomogły argumenty powoda, że w styczniu 2012 r., złożył pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym o zapłatę tej samej należności, jednak pozwany złożył sprzeciw, więc sprawa trafiła do sądu papierowego, a ten wezwał powoda do uzupełnienia braków formalnych – na podstawie art. 505 (37) § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Powód jednak nie uzupełnił ich i postępowanie zostało umorzone (7 sierpnia 2012 r.). Umorzenie nie wyklucza ponownego złożenia pozwu, co nastąpiło. W tym nowym postępowaniu wynikła kwestia przedawnienia.
Sąd okręgowy zapytał więc SN, czy wytoczenie powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym zakończonym jego umorzeniem na podstawie art. 505 (37) § 1 zdanie 2 k.p.c. przerywa bieg terminu przedawnienia.
SO przedstawił argumenty zarówno za odpowiedzią twierdzącą, jak i za przeczącą. Za przemawia to, że w art. 505 (37) § 1 k.p.c. nie występuje charakterystyczna formuła „pozew nie wywołuje żadnych skutków...", stosowana w innych wypadkach, po drugie w procedurze cywilnej wyjątkowe są sytuacje, w których pozew nie wywołuje skutków. Za przeczącą odpowiedzią zaś, a więc za tym, że e-pozew nie przerywa przedawnienia, przemawia to, że orzecznictwo i nauka prawa sformułowały tezę, iż czynność procesowa (jak złożenie pozwu) spowoduje przerwanie biegu przedawnienia, jeśli będzie prawidłowa, skuteczna. Inna rzecz, że zakres tej skuteczności jest sporny.