Sędzia płaci składki do ZUS, gdy prowadzi wykłady na zleceniu

Sędzia nie płaci składek tylko wtedy, gdy wykonuje swój zawód. Jeśli podejmie pracę zarobkową na uczelni lub zajmie się szkoleniem aplikantów, to od jego wynagrodzenia należy potrącić składki na ubezpieczenia społeczne.

Publikacja: 02.03.2016 06:16

Sprawa, którą we wtorek zajął się Sąd Najwyższy, ciągnie się od 2010 r., gdy ZUS zażądał składek od dwóch zleceń na zajęcia praktyczne z aplikantami z sądownictwa powszechnego zawartych przez sędziego olsztyńskiego Sądu Okręgowego z tamtejszą Okręgową Izbą Radców Prawnych. ZUS stwierdził, że nie ma podstaw do zwolnienia sędziego z obowiązku zapłaty składek.

Na wniosek Sądu Okręgowego w Ostrołęce SN zajmował się już tą sprawą i w uchwale z 7 lipca 2014 r. (sygn. akt: I UZP 1/14), stwierdził, że sędzia w takiej sytuacji składki zapłacić musi. Ten nie złożył broni i odwołał się od kolejnych niekorzystnych dla niego orzeczeń. W ten sposób jego sprawa ponownie dotarła do SN, tym razem ze skargą kasacyjną. Sędzia dowodził w niej, że sędziowie są z mocy prawa podmiotowo wyłączeni spod ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sąd Najwyższy w wyroku z 1 marca 2016 r. odrzucił skargę kasacyjną sędziego.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr