Obraz Botticellego sprzedany za rekordową kwotę

Za 92 mln dol. wraz z opłatami na nowojorskiej aukcji Sotheby’s sprzedany został XV-wieczny portret Botticellego.

Publikacja: 28.01.2021 21:14

Obraz Botticellego sprzedany za rekordową kwotę

Foto: AFP

mk

„Young Man Holding a Roundel” (Młodzieniec trzymający medalion) jest jednym z kilkunastu zachowanych portretów florenckiego renesansowego malarza i jednym z nielicznych w prywatnych rękach. 

To nowy rekord aukcyjny Botticellego, twórcy takich arcydzieł, jak „Narodziny Wenus” i „Primavera” („Wiosna”). Wcześniej najwyższą cenę osiągnęła „Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem” sprzedana na aukcji Christie’s  w 2013  roku za 10,4 mln dol. Za portret „Młodzieńca trzymającego medalion” poprzedni właściciel Sheldon Solow w 1982 roku zapłacił 1,4 mln dol. Dodajmy, że Botticelli to rzadkość na rynku sztuki.

Portret „Młodzieńca trzymającego medalion” powstał prawdopodobnie w latach 80. XV wieku. W ujęciu postaci młodego człowieka uderza nowatorstwo, bo Sandro Botticelli odstąpił od powszechnego w tym czasie profilowego przedstawienia i namalował  mężczyznę niemal na wprost.

Nie znamy imienia i nazwiska modela. Jego strój wskazuje na przynależność do elit. Przypuszcza się, że pochodził ze środowiska XV-wiecznego władcy Florencji i mecenasa sztuki Lorenzo de 'Medici, zwanego Wawrzyńcem Wspaniałym, który szczególnie cenił i promował Sandro Botticellego.

Młodzieniec, namalowany przez Botticellego w rękach trzyma XIV-wieczny medalion z wizerunkiem brodatego świętego, przypisywany sieneńskiemu malarzowi Bartolomeo Bulgariniemu.

Portret Sandro Botticellego przez wiele wieków pozostawał w walijskim zamku rodziny Newborough. Prawdopodobnie przodek lorda Newborough, Sir Thomas Wynn, nabył go we Florencji i przywiózł do Walii. Długo pozostawał właściwie nieznany. W latach 1935-1938 stał się własnością londyńskiego marszanda, który sprzedał go kolekcjonerowi. Potem jego spadkobiercy wystawili go dopiero na wspomnianej już aukcji w Christie's w 1982 roku.

Portret Botticellego był główną gwiazdą sprzedaży dzisiejszej aukcji Sotheby’s „Master Paintigs and Sculpture”, ponieważ drugie arcydzieło, które miało się na niej pojawić - „Abraham and the Angels” Rembrandta - zostało tuż przed nią wycofane.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne