Co jest w archiwum Jerzego Ficowskiego

Wielki zbiór fotografii, taśmy magnetofonowe i płyty CD oraz filmy i zdjęcia dokumentujące życie rodzinne i zawodowe Jerzego Ficowskiego zostały przekazane przez żonę artysty, Elżbietę Ficowską do zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Aktualizacja: 13.03.2015 07:59 Publikacja: 13.03.2015 06:00

Papusza przy harfie, fot. Jerzy Ficowski, 1949 r.

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przekazana spuścizna Ficowskiego obejmująca ok. 2.5 tys. obiektów doskonale pokazuje wielokierunkowość jego zainteresowań. Zmarły w 2006 roku poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, a także żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, działacz niepodległościowy, zapisał się w pamięci także jako znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego.

Wśród pamiątek są fotografie cygańskiej poetki Bronisławy Wajs czyli Papuszy wykonane przez Ficowskiego, materiały dotyczące Brunona Schulza, którego Ficowski przywrócił polskiej i światowej literaturze. Są też zdjęcia zebrane do książki "Wspominki starowarszawskie: karty z raptularza".

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem