Spór o odbudowę Warszawy

W sobotę rozpoczyna się kolejna, VII już edycja festiwalu Warszawa w Budowie. Tegorocznym tematem przewodnim jest spór o powojenną odbudowę stolicy.

Aktualizacja: 09.10.2015 20:11 Publikacja: 09.10.2015 18:53

70 lat temu, kiedy zapadały decyzję o dalszych losach zniszczonego miasta, postanowiono jedynie częściowo przywrócić mu przedwojenny wygląd. Na zapadające wówczas postanowienia wpływ mieli nie tylko architekci i planiści, ale i politycy. Skutki – i te pozytywne, i te – negatywne – widoczne są w stolicy do dziś. Spór o kształt odbudowy wciąż trwa. Dyskusja o ewentualnej odbudowie Pałacu Saskiego, popularność cyfrowej animacji „Warszawa 1935" pokazują, że nasila się skłonność do mitologizowania obrazu przedwojennej Warszawy. Mit Warszawy jako „Paryża Wschodu" ściera się z punktem widzenia planistów, dla których odbudowa miasta była pokonywaniem trudności związanych z uruchomieniem infrastruktury i odsunięciem na plan dalszy troski o poszczególne budynki.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce