PKOl jako jedyny narodowy komitet wspiera taką instytucję. Obie strony twierdzą, że sztuka i sport świetnie się dopełniają.
Widać to zresztą także w otoczeniu siedziby Centrum Olimpijskiego, gdzie na stałe wytyczono Aleję Rzeźb z pracami wybitnych twórców. Można w niej podziwiać m.in. gigantycznego „Ikara" Igora Mitoraja, „Kolarzy" Bronisława Chromego, „Bramkarza" Stanisława Sikory, „Boksera" Thomasa Schomberga, „Crawl" Jerzego Bandury, „Szermierza" Bronisława Krzysztofa oraz „Zapaśników" Zbigniewa Wojkowskiego.
Galeria (-1) mieści się wewnątrz budynku, w zakolu schodów na poziomie -1, stąd jej nazwa. Pomysłodawczynią galerii jest Kama Zboralska – dziennikarka współpracująca z „Rzeczpospolitą", zajmująca się rynkiem sztuki, autorka rankingu Kompas Młodej Sztuki i cyklu książek „Sztuka inwestowania w sztukę".
Dziesięć lat Galerii (-1) PKOl to 125 wystaw: malarstwa, grafiki, rzeźby, rzadziej prac wideo artystów różnych generacji. Obecnie można tu oglądać jubileuszową wystawę z pracami 80 uczestników wcześniejszych pokazów.
W działalności galerii zawsze przewijały się wątki sportowe. W jej historii bywały specjalne wystawy fotograficzne poświęcone olimpijczykom, m.in. Irenie Szewińskiej i Kamili Skolimowskiej. A także pokonkursowe wystawy, np. „Sport i olimpizm" – rzeźba, sztuki graficzne, malarstwo (2008), czy „Sport i sztuka 2012. Sport i olimpijskie wartości: doskonałość, przyjaźń i szacunek" – z krajowego etapu konkursu MKOl.