Twarze znanych osobistości: m.in. Kartezjusza, Clinta Eastwooda, mistrza Yody z filmu „Gwiezdne wojny" czy mieszkającego kiedyś na Muranowie twórcy Esperanto Ludwika Zamenhofa. Dodatkowo ich najbardziej znane wypowiedzi pisane w różnych językach. Tak wygląda mural w przejściu bloku przy ul. Nowolipki 4, który przez ostatnie dwa tygodnie tworzyli artyści uliczni Adam Walas i Anna Koźbiel.
– Chcieliśmy pokazać, że język esperanto narodził się na Muranowie, a jego twórca mieszkał właśnie tutaj – mówi Walas. – Ten mural podkreśla uniwersalność jego pomysłu, mogą nim mówić postaci z zupełnie różnych światów. Jak się malowało? Generalnie mieszkańcy przyjęli nas bardzo ciepło, cieszyli się, że zamiast bohomazów powstało coś ciekawego. Choć zdarzyły się jedna czy dwie reakcje negatywne – wspomina.
Wielkie odsłonięcie dzieła przy Nowolipki, a później wernisaż innych prac artystów odbędą się w siedzibie stowarzyszenia Stacja Muranów przy ul. gen. Andersa 13 już w sobotę o godz. 16.
Wcześniej, bo o godz. 10, w stacji najmłodsi będą mogli poćwiczyć swoją kreatywność na warsztatach plastycznych.
Z?kolei o godz. 14 dyskusja pt. „Utopia wyobrażona", która będzie dotyczyć unikalności Muranowa – tego, że jako jedyne osiedle na świecie został świadomie zbudowany na ruinach getta, częściowo wręcz z jego ruin.