Zabytkowa Aleja Chińska oświetlona blaskiem lampionów przez najbliższe dwa miesiące zachęca do romantycznych spacerów.

Zrewitalizowana  przed dwoma  laty Aleja Chińska nawiązuje do tej powstałej w 1780 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, będącej wyrazem jego fascynacji chińską cywilizacją, a także sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Biegnie przez cały park, w miejscu dawnej Drogi Wilanowskiej, łącząc XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski oraz XX-wieczny Ogród Modernistyczny .

Fantazyjne kolorowe chińskie lampiony wśród zieleni będą w tym roku włączane codziennie -do 29 września - od godz.21 do 23.

Inauguracji Festiwalu towarzyszy otwarcie fotograficznej wystawy „Rezydencja i ogrody księcia Gong w Pekinie" w galerii plenerowej (na parkanie Łazienek od Agrykoli). Ta XVIII-wieczna rezydencja jest najlepiej zachowaną cesarską siedzibą Dynastii Qing w Chinach. Najwspanialszą tego typu budowlą w Pekinie i jednym z najważniejszych  historycznych i kulturowych miejsc. W przeszłości pełniła różne funkcje. Była siedzibą książęcą, a potem Pekińskiego Uniwersytetu Fu Jen, Narodowej Akademii Chińskich Sztuk Teatralnych oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. W 2008 r. została całkowicie udostępniona zwiedzającym.

Cały kompleks zajmuje powierzchnię 60 tys. m kw., Jedną połowę zajmuje rezydencja,  a drugą ogród.  Rezydencja ma 474 pokoje, a wszystkie budynki rozmieszczone są wzdłuż trzech osi: centralnej, wschodniej oraz zachodniej. Przy każdej z nich znajduje się kilka rzędów dziedzińców (siheyuan).

Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich

Ogród Rezydencji Księcia Gong, znany również jako „Langrun Yuan" oraz „Cuijin Yuan", podzielony jest na trzy części i łączy tradycje chińskie i zachodnie.Jest nie tylko wspaniałym przykładem sztuki ogrodowej, ale i architektury, bo znajduje się w nim 31 historycznych budowli.

Program Festiwalu Lampionów chińskich proponuje wiele imprez, przybliżających kulturę i sztukę Chin, m.in poranne sesje Tai Chi, warsztaty kaligrafii chińskiej i origami, czy konstruowanie chińskich latawców. W najbliższą niedzielę o godz. 12:00 pod Pomnikiem Chopina odbędzie się recital fortepianowy w wykonaniu pianistki chińskiego pochodzenia - Krystyny Man Li Szczepańskiej.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Uroczyste zapalenie lampionów w Alei Parkowej 2 sierpnia o godz. 21