To już szósta edycja organizowanego co dwa lata konkursu dla najciekawszych twórców młodej generacji, promującego polską sztukę współczesną. Jury nominowało w tym roku pięciu finalistów: Tymka Borowskiego, Piotra Bosackiego, Karolinę Bregułę, Łukasza Jastrubczaka i Agnieszkę Polską.
Warto przypomnieć, że wcześniejszymi laureatami i finalistami „Spojrzeń” byli dziś znani artyści, m.in. Oskar Dawicki, Cezary Bodzianowski, Paweł Althamer, Monika Sosnowska, Robert Kuśmirowski, Konrad Smoleński.
– Uczestnicy tegorocznych „Spojrzeń”, organizowanych przez Zachętę i Fundację Deutsche Bank, reprezentują młodą polską scenę sztuki. Z jednej strony łączy ich wspólne medium, bo większość z nich wypowiada się przez film. A z drugiej – skłonność do tworzenia samodzielnych, autonomicznych światów – mówi „Rz” kuratorka wystawy Jadwiga Sawicka.
Filmy prezentują w Zachęcie Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Każdy autor kreuje inną wizję. Breguła za pomocą realistycznych obrazów opowiada o życiu fikcyjnej społeczności. Jastrubczak przenosi się do renesansowej Florencji – Gallerii degli Uffizzi i Pallazzo Vecchio i z tej perspektywy prowadzi dyskurs ze sztuką współczesną.
Nie ukrywam, że w „filmowej” kategorii moją faworytką jest Agnieszka Polska, pokazująca wideo „Future Days”, łączące elementy animacji ze zdjęciami. Artystka przedstawia w nim niebo, czy raczej zaświaty artystów, w których twórcy, krytycy i filozofowie spotykają się w życiu po życiu. Prowadzą dyskusje, poszukując nadal sensu istnienia.