Motywem przewodnim obrazów i instalacji przestrzennych Artura Kalińskiego jest ludzkie ciało ukazane w różnych pozach i wyrażające szeroki wachlarz emocji. Artysta operuje kontrastem pomiędzy światłem i cieniem, a mocniej naświetlone elementy postaci pokrywa płatkami 23-karatowego złota.
Najnowsza kolekcja jego prac, o której pisaliśmy 29 kwietnia w "Rzeczpospolitej", przedstawia dziesięć odsłon twarzy 11-letniego syna artysty. Odlane w żywicy, a następnie ugruntowane czarną akrylową farbą i miejscami pokryte złotem maski, prezentują mimikę chłopca.
Część masek z kolekcji Artura Kalińskiego od niedawna można oglądać w Stanach Zjednoczonych - w galerii Gold Light Gallery w New Hope w Pensylwanii.
Utrzymujące się w dużej mierze z turystyki miasto oddalone o niecałe dwie godziny drogi od Nowego Jorku jest przystanią dla wielu artystów. Na przestrzeni lat z New Hope związanych było wiele osób z kręgu sztuki. Wśród nich wymieniany jest Ted Tally, autor scenariusza do słynnego filmu "Milczenie owiec", który w 1992 roku został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.
- New Hope to miejsce, gdzie nowojorczycy zainteresowani sztuką przyjeżdżają, by szukać inspiracji - mówi "Rzeczpospolitej" Artur Kaliński. W mieście działa wiele antykwariatów i galerii, w tym Gold Light Gallery, które prowadzi amerykański malarz-portrecista i marszand John Murdoch.