Michał Mostowik, Paulina Szymańska: Spójny nadzór nad cyfrową gospodarką

Piecza nad stosowaniem nowych, unijnych regulacji cyfrowych musi zrównoważyć ochronę użytkowników technologii i wspieranie innowacji gospodarczych.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Michał Mostowik, Paulina Szymańska: Spójny nadzór nad cyfrową gospodarką

Foto: Adobe Stock

Jeszcze nigdy cyfrowa gospodarka nie była tak wysoko na liście priorytetów w polityce Unii Europejskich. Dowodem na to jest rosnąca liczba regulacji, dotyczących m.in. cyberbezpieczeństwa, ochrony użytkowników platform internetowych czy wprowadzania regulacji dotyczących danych. Część jest już zresztą elementem obowiązującego porządku prawnego, np. akt w sprawie zarządzania danymi (DGA), który wszedł w życie we wrześniu 2023 r.

Większość nowo wprowadzanych regulacji ma charakter rozporządzeń, dzięki czemu ich przepisy będą bezpośrednio i jednolicie obowiązywać we wszystkich państwach UE. Mogą stanowić zatem samodzielne źródło praw i obowiązków dla obywateli oraz nie wymagają implementacji do krajowych porządków prawnych. Na państwa członkowskie prawodawca unijny nakłada jednak obowiązek wyznaczenia organów odpowiedzialnych za nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Michał Zacharski: Solidna ochrona ofiar gwałtu. Ale nie za cenę niesłusznych skazań
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?