Wojciech Klicki: Kto do kogo, skąd i kiedy

MON chciał, by dane przechowywać dłużej na potrzeby służb – mówi Wojciech Klicki, prawnik i aktywista Fundacji Panoptykon.

Publikacja: 18.10.2022 11:39

Wojciech Klicki: Kto do kogo, skąd i kiedy

Foto: Adobe Stock

Niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki potwierdzające zakaz nakładania obowiązku retencji danych na operatorów telekomów, a tymczasem w Polsce pojawia się propoycja, by taki obowiązek rozszerzyć na dostawców usług poczty elektronicznej.

Pomysł przedstawiło Ministerstwo Obrony Narodowej podczas uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwa Cyfryzacji dotyczącego zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej. Chodziło o nałożenie na dostawców poczty elektronicznej obowiązku przechowywania informacji, jednak nie o treści maila, tylko o tym, kto i kiedy się logował i z jakiego numeru IP. Dostawca ma takie informacje, bo to niezbędne do świadczenia tej usługi. Propozycja MON polegała na tym, by dane te były objęte obowiązkiem retencji (przechowywania). Choć nie powiedziano tego wprost, można się domyślać, że wszystkie służby miałyby mieć zdalny dostęp do tych danych.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Dyskusja, a nie krucjata