Aktualizacja: 04.05.2025 09:45 Publikacja: 12.07.2022 09:59
Foto: Adobe Stock
Bezpośredni powód stanowi, jak nietrudno się domyślić, uchylenie wyroku Roe versus Wade wydanego przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 1973 r. Na jego mocy uznano, że każda kobieta ma prawo do wykonania aborcji, co wynika z prawa do prywatności i wolności gwarantowanych przez konstytucję.
Teraz stany, które chciały wprowadzić zakaz aborcji, ale wstrzymywał je kazus Roe vs. Wade, mogą odebrać prawo do przerywania ciąży milionom Amerykanek. W ciągu najbliższego czasu można się zatem spodziewać, że aborcję zdelegalizuje się w około połowie jednostek federalnych USA. Fakt ten zbulwersował liderów partii politycznych Szwecji i organizacje kobiece na tyle, że zażądali, by prawu do aborcji nadać konstytucyjny wymiar. „Wolności bowiem trzeba ciągle bronić” – obwieścili liberałowie. „My, kobiety, nie możemy traktować zdobytych praw jak oczywistych, to pokazuje wszak walka o legalne i bezpieczne aborcje” – stwierdziły Lina Nordquist z prawicowego ugrupowania liberałów i Cecilia Elving, szefowa organizacji kobiecej liberałów. Według nich w Szwecji to prawo może wygasić prosta decyzja w parlamencie, i jego ochrona jest za krucha. Dlatego ważne jest by kraj był znacznie lepiej przygotowany na groźbę zakazu, jaki został wydany w Polsce i w USA.
Choć krótko obowiązywała, Konstytucja 3 maja pozostaje symbolem tego, co oświecone w polskiej kulturze.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas