W pandemii przybyło pracy dla księgowych

Chociaż w większości zawodów koronawirus wywołał gwałtowne pogorszenie koniunktury na rynku pracy, na wybór ofert pracy nie mogli narzekać w maju księgowi. Miniony miesiąc przyniósł zresztą pewne ożywienie w rekrutacji.

Aktualizacja: 03.06.2020 12:57 Publikacja: 03.06.2020 12:54

W pandemii przybyło pracy dla księgowych

Foto: Adobe Stock

Do ponad 195 tys. zwiększyła się w maju liczba nowych ogłoszeń o pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce. To prawie o 38 proc. więcej niż w kwietniu, gdy nastąpiło największe od lat załamanie w tej branży - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton i spółki Elements, specjalizującej się w automatyzacji rekrutacji.

Jednak w porównaniu z tym samym okresem minionego roku, również wyniki maja pokazują wyraźne pogorszenie koniunktury na rynku pracy - liczba ofert jest w tym roku prawie o 42 proc. niższa niż w maju 2019, gdy szukający pracy mieli do wyboru 334 tys. ogłoszeń. Tyle że w kwietniu aktywność rekrutacyjna pracodawców spadła jeszcze mocniej, bo prawie o 51 proc. w skali roku.

Zdaniem autorów raportu, maj przyniósł więc wyraźne odbicie skłonności pracodawców do poszukiwania nowych pracowników. Przynajmniej niektórych.

Zza biurka do pracy fizycznej?

Jak wynika z analizy Element - podobnie jak w pierwszych tygodniach pandemii - również w maju na podium najbardziej poszukiwanych kandydatów królowali pracownicy fizyczni. To do nich kierowano aż 56 proc. opublikowanych w maju ofert pracy - przy czym ta przewaga była jeszcze większa niż w kwietniu (53 proc.).

W maju mogli oni liczyć przede wszystkim na pracę w budownictwie, w branży kurierskiej i w służbie zdrowia.

Jednocześnie wyraźnie spadło zapotrzebowanie na pracowników umysłowych (w tym specjalistów i menedżerów). O ile w maju 2019 r. to ich dotyczyło aż 72 proc. nowych ofert na największych portalach, w tym LinkedIn, to w tym roku – już tylko 44 proc. z dużo mniejszej liczby ogłoszeń.

Największy spadek (wśród 10 przeanalizowanych popularnych zawodów) dotknął te związane z administracją i kadrami, np. liczba ofert pracy dla pracowników sekretariatu spadła w skali roku o 72 proc. Aż o 65 proc. skurczyła się też liczba propozycji pracy dla HR business partnerów. Dużo (ponad dwukrotnie) mniejszy wybór niż rok wcześniej mieli też w maju magazynierzy i pracownicy ochrony. Rynek pracy przestał też rozpieszczać programistów; liczba ofert zmalała o 54 proc. - czyli ponad dwukrotnie - w porównaniu z majem 2019 r.

Benefit szkoleniowy

Jedyną wśród tych 10 zawodów grupą, która w maju miała większy wybór ofert niż przed rokiem - i to o ponad jedną piątą - byli główni księgowi. Na innych stanowiskach finansowych widać spadek popytu, ale i tak dużo mniejszy niż w innych zawodach.

Spadek dotyczy także proponowanych w ofertach benefitów - obecnie przypada ich średnio 4,8 na ogłoszenie, wobec 6 przed rokiem. Firmy wyraźnie oszczędzają na pakietach sportowych (tym bardziej, że nie ma gdzie ich realizować) i medycznych, nie wspominając o służbowych samochodach. Najpopularniejszym benefitem są teraz szkolenia – i to często realizowane w ramach firmy (część z nich ma jeszcze z dobrych czasów abonament na atrakcyjne pakiety kursów).

Z jednej strony spadek liczby benefitów to wynik sytuacji na rynku pracy - w tym tego, że firmy ograniczają koszty i nie muszą aż tak bardzo konkurować o pracowników. Z drugiej strony to efekt struktury ofert pracy; dominujące obecnie oferty dla pracowników fizycznych nigdy nie zawierały dużej liczby benefitów, bo dużo ważniejsza była tam wysokość wynagrodzenia.

Rynek pracy
Wakatów jest mniej niż zimą, ale więcej niż rok temu
Rynek pracy
Niemieckie firmy będą ciąć zatrudnienie. Pomoże sztuczna inteligencja
Rynek pracy
Co kusi, a co zniechęca do pracy projektowej?
Rynek pracy
Mężczyźni mogą pomóc obniżyć wymiar kary za macierzyństwo
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Rynek pracy
Powstaną listy zawodów, w których nie zatrudnisz obcokrajowca. Na wypadek kryzysów