"To największy do tej pory tego typu pakiet finansowy w ramach siódmego programu ramowego UE w zakresie badań" - zapewnia w komunikacie unijna komisarz Máire Geoghegan-Quinn.
Komisja liczy, że w wyniku tych działań powstanie ok. 174 tys. miejsc pracy w perspektywie krótkoterminowej oraz prawie 450 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych 15 lat. Komisarz zaznacza, że unijne nakłady na badania są priorytetem politycznym, a obecnie znajdują się również w centrum spójnej strategii dotyczącej innowacji – „Unia innowacji". "Są one niezbędne, jeżeli chcemy konkurować z dużymi, dynamicznie rozwijającymi się krajami, takimi jak USA czy Chiny" - uważa Geoghegan-Quinn.
Dotacje pójdą na badania największych wyzwań społecznych, przed którymi stoi obecnie Europa i świat. Wśród ponad 16 tys. beneficjentów znajdą się uniwersytety, organizacje badawcze i przemysł. Na szczególną uwagę zasługują małe i średnie przedsiębiorstwa - to dla nich przeznaczono pakiet wartości prawie 1 mld euro. Wprowadzono również nową nagrodę UE w obszarze innowacyjności kobiet, których prace finansowano ze środków 7PR lub wcześniejszych programów.
Podstawowymi wyzwaniami, jakie dziś stoją przed Europą są działania w zakresie energii, bezpieczeństwa żywnościowego, zmianami klimatycznymi i starzeniem się społeczeństwa. Komisja proponuje znaczne zwiększenie nakładów na badania i innowacje właśnie w tym zakresie.
Komisja Europejska skoncentruje się na integracji badań i innowacji w celu sprostania wyzwaniom społecznym oraz stworzenia nowych miejsc pracy i pobudzenia wzrostu gospodarczego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wszystko przez zagwarantowanie Europie pozycji lidera w dziedzinie kluczowych rynków technologii przyszłości.